Horúčavy ukončili silné búrky. V Taliansku zabíjalo tornádo

Článok
Cez Európu postúpil výrazný studený front na ktorého čele sa sformovali intenzívne búrky. V Nemecku a v Taliansku sa vyskytlo tornádo.

Uplynulé dni zápasili mnohé štáty Európy s extrémnymi teplotami, ktoré sa šplhali až nad hranicu +40°C a dokonca zlomili historické teplotné rekordy. História sa prepisovala vo Švajčiarsku, kde v utorok namerali +39,7°C, čím bol prekonaný rekord z roku 1921 na úrovni +38,9°C.

Teplotný rekord bol pokorený o jednu desatinu aj v Nemecku. Na Bavorskej stanici Kitzingen namerali až +40,3°C.

V priebehu utorka a stredy však cez Európu začali postupovať studené fronty, ktoré ukončili sériu horúcich dní veľmi intenzívnymi prejavmi.

Búrky priniesli extrémne poryvy vetra

Už v utorok sa intenzívne búrky prehnali Nemeckom a v nočných hodinách postúpili do Poľska a Českej republiky. Búrky prinášali predovšetkým prudký nárazový vietor, ktorý v týchto krajinách vyvracal stromy a strhával strechy. Vietor dosahoval rýchlosť až 130 km/h.

VIDEO: Extrémny poryv vetra v nemeckom Rheinland-Pfalz

 

Talianskom sa prehnalo tornádo o sile F3

Studený front priniesol intenzívne búrky do mnohých štátov Európy, ale najintenzívnejšie búrky sa vyskytli na severe Talianska. Prírodná katastrofa sa včera večer prehnala severovýchodným Talianskom. Mestečko Mirano v Benátkach zasiahlo tornádo, ktoré sprevádzal vietor o sile 240 km/h. Na stupnici bolo klasifikované ako tornádo F3 a malo devastačné účinky.

Tornádo zničilo niekoľko desiatok domov. Prezident benátskeho regiónu Luca Zaia vyhlásil v oblasti výnimočný stav a na dnešný deň zvolal zasadnutie regionálnej rady. Tornádo si zatiaľ vyžiadalo 30 zranených, z toho traja sú vo vážnom stave. Dve osoby boli usmrtené.

VIDEO: Tornádo v mestečku Mirano

img