Irakom sa prehnala silná piesočná búrka. Hospitalizovali tisícky ľudí

17.05.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Irakom sa prehnala ďalšia piesočná búrka. Búrka bola taká masívna, že pre dýchacie problémy hospitalizoval tisícky ľudí, uzavreli letisko, inštitúcie aj školy.

Irakom sa prehnala silná piesočná búrka. Hospitalizovali tisícky ľudí
Foto: AFP/France24

Irak v posledných rokoch opäť zasiahla masívna piesočná búrka. Zlé poveternostné podmienky tvrdo zasiahli najmä obyvateľov hlavného mesta.

Viac ako 4000 ľudí v Bagdade a mestách na juhu krajiny hospitalizovali s dýchacími problémami, informovali zástupcovia lekárskej služby.

Úrady dokonca pre silnú piesočnú búrku vyhlásili pondelok 16. mája za deň voľna pre bagdadské školy a miestne vládne inštitúcie s výnimkou zdravotníckych zariadení.

Pre zlú viditeľnosť do 300 metrov uzavreli aj bagdadské medzinárodné letisko Letisko vyhlásilo, že uzatvára svoj vzdušný priestor a až do odvolania pozastavuje všetky lety. Letiská v Nadžafe a Sulaimaniyah boli v pondelok taktiež uzatvorené. 

Irak má v posledných týždňoch najmenej jednu piesočnú búrku týždenne od polovice apríla ide o ôsmu piesočnú búrku. V krajine vládne veľké sucho a vietor dvíha prach a piesok z vyprahnutých oblastí.

Krajina bojuje so suchom a vysokými teplotami

Podľa odborníkov budú piesočné búrky v Iraku čoraz častejšie v dôsledku sucha, dezertifikácie viacerých oblastí a nízkych zrážok, čo súvisí so zmenou klímy.

V apríli iracké ministerstvo životného prostredia oznámilo, že za posledné dve desaťročia sa počet prašných dní v krajine zvýšil z 243 na 272 dní za rok a do roku 2050 sa očakáva, že dosiahne 300 prašných dní za rok.

Irak je jednou z krajín najviac postihnutých negatívnymi klimatickými zmenami na svete. Organizácia Spojených národov ju zaradila na piatu najzraniteľnejšiu krajinu. V posledných rokoch zažíva rekordne málo zrážok a nadpriemerné teploty.