Island zasiahla bombogenéza. Napadnú aj 2 metre snehu

10.12.2019 o 15:33 - Island - Peter Minárik
  • Článok

Island začalo sužovať veľmi extrémne počasie. V tesnej blízkosti sa skokovo prehĺbila tlaková níž, ktorá prinesie najextrémnejšie podmienky do oblasti Islandu za uplynulé roky.

Island zasiahla bombogenéza. Napadnú aj 2 metre snehu

Island zažíva aktuálne zimu akú ste možno pozorovali v katastrofických filmoch. V oblasti sa vyskytuje silný blizzard, ktorý prináša výdatné sneženie a veľmi silný vietor.

Pred extrémnymi podmienkami, ktoré v týchto chvíľach začali panovať na Islande a budú panovať aj počas zajtrajšieho dňa, pričom to najhoršie sa očakáva dnes v noci vydali islandskí meteorológovia najvyšší 3. výstražný stupeň.

Na Islande vydali od dnešného večera meteorológovia až výstrahu 3.stupňa, zdroj: vedur.is
Na Islande vydali od dnešného večera meteorológovia až výstrahu 3.stupňa, zdroj: vedur.is

Východne od Islandu sa totiž prehĺbila výrazná tlaková níž a k jej prehĺbeniu došlo pomerne rýchlo. Tlak vzduchu poklesol z 975 na 950 hPa a má ďalej klesať až k 940 hPa. Takýto jav, pri ktorom tlak vzduchu náhle poklesne, čo spôsobuje silný vietor o sile hurikánu a výdatné zrážky sa hovorí ,,bombogenéza,,. 

Na Islande sa v nadchádzajúcich hodinách očakávajú veľmi extrémne, zimné podmienky.

Video z vystrájania cyklónu nájdete nižšie.

Na ostrove by mal fúkať vietor, ktorý bude dosahovať nárazy o sile 150 až 200 km/h a takýto silný vietor sa očakáva na väčšine ostrova.

Očakávané nárazy vetra
Očakávané nárazy vetra

Okrem veľmi silného vetra sa však očakáva aj výdatné sneženie, ktoré prinesie na Island desiatky centimetrov snehu, pričom na severe ostrova môže výška nového snehu prekročiť 150 cm a môže sa šplhať až k 200 cm.

Očakávaná výška nového snehu
Očakávaná výška nového snehu

Kombinácia sneženia a veľmi silného vetra naviac spôsobí ďalšie rozsiahle komplikácie. Miestne úrady varujú pred tým, že snehové záveje sa budú tvoriť v takej početnej miere, že nebude možné udržiavať zjazdné komunikácie.

Úrady preto vyzvali obyvateľov, aby zostali vo svojich domovov a nevychádzali von. Snehová ,,metelica,, sa na Islande očakáva až do stredajšieho večera.

Na pobreží sa naviac očakáva aj silné vlnobitie, ktoré na severozápad ostrova môže priniesť až 10 metrové vlny.

Najnovšie správy