KATASTROFA V GRÉCKU: Požiare si vyžiadali 60 obetí

24.07.2018 o 14:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

Najmenej 60 obetí si podľa úradov vyžiadali mohutné požiare na polostrove Atika v Grécku. Úrady hovoria o najhoršom požiari za posledné roky. Požiar zničil celú pobrežnú dedinu Mati.

KATASTROFA V GRÉCKU: Požiare si vyžiadali 60 obetí

,,To, čo sa deje na polostrove Atika je úplné peklo. Po tom, čo som prešiel popri stovke zhorených áut a domov som zistil, že na tomto mieste našli záchranári desiatky mŕtvych." Takto popísal situáciu vo východnej oblasti polostrovu redaktor BBC, Kostas Koukoumakas. 

Najhoršia situácia je v oblasti dedinky Mati na východnom pobreží, približne 40 kilometrov severovýchodne od Atén, kde sa požiar stále nepodarilo dostať pod kontrolu. Dedinka sa nachádza v regióne Rafina, ktorý je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou pre penzistov a deti, ktoré chodia do oblasti kempovať. 

Podľa starostu regiónu Evangelosa Bournousa si plamene vyžiadali zatiaľ 60 obetí. Väčšina z nich prišla o život v domoch, ktoré zachvátili plamene nečakane. Požiar sa totiž pohyboval veľmi rýchlo a turisti naň neboli dostatočne pripravení. Mnohí z nich začali utekať o život, smerom k moru. 

Najsmutnejšiu správu priniesol fotograf Pantelis Saitas. Ten našiel v spolupráci so záchranármi skupinku 26 mŕtvych vrátané detí, ktorí sa objímali len niekoľko desiatok metrov od mora. 

Požiare vypukli extrémne rýchlo. Vo východnej oblasti katastra mesta Atény vzniklo naraz až 15 ohnísk na troch miestach. Úrady pracujú aj s možnosťou, že požiar bol založený úmyselne zlodejmi, ktorí chcú vykrádať opustené domy. Situáciu v oblasti však policajti monitorujú dronmi. 

Záchranári a hasiči v oblasti majú plné ruky práce. Situáciu komplikuje silný nárazový vietor a veľmi vysoké teploty. Na núdzové linky neustále prijímajú hovory o nezvestných osobách. Bohužiaľ, očakáva sa že celkový počet obetí tak ešte narastie.

Najnovšie správy