Každým dňom bude teplejšie. Cez víkend príde jar

Článok

Nielen naše územie, ale aj mnohé ďalšie oblasti strednej Európy čaká výrazné oteplenie. Na našom území zaznamenáme teploty, ktoré sa dostanú až k príjemným +20°C.

Každým dňom bude teplejšie. Cez víkend príde jar

Počas uplynulého víkendu sa nielen do našej oblasti, ale aj do mnohých ďalších častí Európy zastavil prílev studeného, arktického vzduchu. Ten priniesol skutočne zaujímavé udalosti. Vplyvom rozpadnutého polárneho vortexu došlo k tomu, že na severe Grónska bolo teplejšie ako v našich najteplejších regiónoch. 

Zima zasiahla celú Európu až po Pyrenejský polostrov. Írsko zažilo najhoršiu situáciu za uplynulé roky. Mestá paralyzoval mráz a sneh, ktorý sužoval uplynulý víkend Írsko spoločne so silným vetrom. V Európe sa však už začína presadzovať teplejší charakter počasia, ktorý prinesie veľmi vysoké teploty.

Cez víkend výrazný vzostup teplôt

Prílev teplejšieho vzduchu sa začne zintenzívňovať v druhej polovici tohto týždňa po tom, ako sa nad centrálnym Stredomorím usadí tlaková výš, ktorá bude mohutnieť. Po západnom okraji tejto tlakovej výše sa do našej oblasti začne dostávať veľmi teplý vzduch od juhozápadu až z Afriky.

Zatiaľ čo dnes a zajtra maximálne teploty vystúpia k +10°C, tak v druhej polovici týždňa bude výrazne teplejšie.

Podľa aktuálnych výstupov by malo byť najteplejšie v nedeľu, kedy maximálne teploty na našom území pri polooblačnom počasí budú stúpať na +13 až +18°C. 

Takto by sa mali vyvíjať teploty na nasledujúce dni

Teploty budú výrazne nad priemerom

Teploty, ktoré sa v najteplejších oblastiach budú šplhať až k +20°C budú na súčasnú ročnú dobu stále nezvyčajné. V porovnaní s dlhodobým normálom sú tieto teploty až o 10°C vyššie. 

Vyhliadky naznačujú, že na začiatku budúceho týždňa sa mierni ochladí. Teploty by sa však stále mali pohybovať nad úrovňou dlhodobého normálu.