Na juhovýchode začalo snežiť a fúkať. Tvoria sa záveje

24.01.2019 o 19:20 - Ľ.F.
Článok

Dnes v popoludňajších hodinách začalo od juhovýchodu na našom území snežiť. Sneženie sprevádza aj silný vietor, ktorý komplikuje dopravu. Na severovýchode Maďarska museli kvôli závejom uzatvoriť cesty. 

Na juhovýchode začalo snežiť a fúkať. Tvoria sa záveje

Po okraji tlakovej níže so stredom nad centrálnym Stredomorím začal do našej oblasti počas dnešného dňa prúdiť vlhký vzduch od juhovýchodu. Tvoria sa v ňom snehové zrážky, ktoré popoludní zasiahli východ Slovenska. 

Zrážkové pole sa momentálne rozširuje nad takmer celým východným Slovenskom a vo východných okresoch Žilinského a Banskobystrického kraja.

Okrem sneženia robí problémy aj silný severný vietor, ktorý fúka najsilnejšie v oblasti Abovu a na Dolnom Zemplíne. Vietor v kombinácii so snežením vytvára snehové jazyky a záveje, ktoré spôsobujú komplikácie na cestách. 


Cesta medzi obcami Trhovište a Pozdišovce v okrese Michalovce, foto: Patrik Rusinkovič.

Sneženie sa očakáva aj v noci a zajtra

V oblasti východného Slovenska a vo východných častiach stredného Slovenska by malo snežiť aj počas noci. Sneženie nebude intenzívne a napadne ešte od 5 do 15 cm snehu. 

V oblasti Abovu a Dolného Zemplínu bude fúkať silný severný vietor a so snehovými jazykmi a závejmi treba rátať aj naďalej.