Na oblohe vyvrcholí meteorický roj Leonidy. Budeme ho môcť sledovať?

15.11.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Polovica novembra už tradične patrí vrcholu meteorologického roja Leonidy. V posledných dňoch však u nás prevláda oblačné až zamračené počasie. Preto je na mieste otázka, či nám sledovanie javu tento rok nepokazí.

Na oblohe vyvrcholí meteorický roj Leonidy. Budeme ho môcť sledovať?
Ilustračné, Foto: nexter.org

Meteorický roj Leonidy dosahuje svoj vrchol každoročne v období od 15. do 20. novembra. Tento rok by sa tak malo udiať 17. novembra.

O tomto roji sa hovorí, že patrí medzi najobľúbenejšie. Prečo? Dôvodov môže byť viac, ale tým najväčším je zrejme to, že v histórii mohli ľudia sledovať veľmi výdatné meteorické dažde nesúcim toto meno.

Za zmienku stojí rok 1833. Vtedy v období od 11. do 12. novembra išlo o rekordný meteorický roj. Na oblohe totiž mohli sledovať až 35 tisíc meteorov za hodinu. Išlo o extrémny prípad, ktorý sa vyskytuje raz za 32 až 33 rokov. Najbližšie sa na to môžeme tešiť približne v roku 2030.

Tento rok rekordy padať nebudú, keď sa očakáva, že za hodinu zaznamenáme približne 15 meteorov. Otázne je, či nám sledovanie nočnej oblohy nepokazí zamračená obloha.

Predpokladaná oblačnosť v utorok ráno, Foto: meteologix.com
Predpokladaná oblačnosť v utorok ráno, Foto: meteologix.com

Žiaľ počas noci z pondelka na utorok sa očakáva zamračené počasie. Nadránom, kedy bude roj vrcholiť, budú mať najväčšiu šancu na pozorovanie na západe Slovenska.

Najnovšie správy