Na prvom vesmírnom hoteli sa začne pracovať v roku 2025. Súčasťou bude bar či kúpele

08.03.2021 o 19:28 - Dominik Cenkner
  • Článok

V roku 2025 by sa mali začať práce na prvom „vesmírnom hoteli“ na nízkej obežnej dráhe Zeme. Stanica Voyager, ktorú vytvorila spoločnosť Orbital Assembly Corporation (OAC) by mohla byť spustená do prevádzky v roku 2027.

Na prvom vesmírnom hoteli sa začne pracovať v roku 2025. Súčasťou bude bar či kúpele
Takto by mal vesmírny hotel vyzerať zvonku, zdroj: Voyager Station

Hotel by nemal ničím zaostávať oproti tým, ktoré stoja na zemi. Mal by byť vybavený reštauráciami, kinom, kúpeľmi a izbami pre 400 osôb.

Vesmírna stanica triedy Voyager vznikne ako veľký otáčajúci sa kruh, aby tak vytvorila umelú gravitáciu. Skladať sa má taktiež z rady prsteňov s „modulami“. Niektoré z týchto modulov bude prevádzkovať nadácia Gateway Foundation a práve tie by mali byť určené pre „bežných“ turistov.

Niektoré moduly pôjdu do prenájmu alebo sa predajú súkromným spoločnostiam a vládam. Ľudia by si tak mohli kúpiť jeden z modulov o rozmere 20x12 metrov pre súkromné účely, alebo si ich kúpiť viac a zriadiť si vlastný hotel alebo reštauráciu.

S gravitáciou to bude ako na Mesiaci

Gravitácia na stanici bude nastavená na podobnej úrovni ako gravitácia na povrchu mesiaca. „Ľudia potrebujú gravitáciu, aby sa ich telá nerozpadli,“ povedal podľa Daily Mail John Blincow, zakladateľ Gateway Foundation.

Ako dodal, stanica môže pomôcť pochopiť, koľko gravitácie naše telá potrebujú. Bude totiž schopná zvýšiť či znížiť rýchlosť otáčania, čím vyvinie vyššiu alebo nižšiu gravitáciu.

Zatiaľ však nie je jasné, koľko bude celý projekt stáť. Spoločnosť OAC však tvrdí, že náklady na stavbu sú lacnejšie vďaka opakovane použiteľným raketám, ako je napr. SpaceX Falcon 9.

Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, stanica bude oficiálne spustená v roku 2027. Išlo by tak o najväčší objekt vytvorený človekom, aký kedy bol do vesmíru vypustený.

Najnovšie správy