Nad Poľskom sa vytvorila mohutná búrková línia. Udrelo už vyše 10-tisíc bleskov

17.01.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Počasie dnes v Európe nie je ani zďaleka idylické. Kým sa stredná Európa pripravuje na veľmi veterné počasie, na severe Poľska sa sformulovala naozaj výrazná búrková línia, ktorá do Poľska okrem vetra a sneženia prináša aj množstvo bleskových výbojov. 

Nad Poľskom sa vytvorila mohutná búrková línia. Udrelo už vyše 10-tisíc bleskov
Ilustračné. Foto: unsplash

Nad severným Poľskom sa vytvorila mohutná búrková línia, ktorá vznikla na studenom fronte. Línia búrok je sprevádzaná aj mnohými bleskovými výbojmi. 

V Poľsku udrelo podľa služby Bliztzortung už vyše 10 000 bleskov. 

Zdroj: Blizrzortung
Zdroj: Blitzortung

Búrková línia postupuje smerom na juh a bude postupne slabnúť. Na naše územie dorazí studený front v poobedňajších hodinách.

Je otázne, či búrková línia vydrží a či sa aj na severnom Slovensku objavia búrky s bleskami. Nie je vylúčené, že sa blesky zaznamenajú aj na východe Čiech. 

Krupobitie pri Varšave

V Poľsku príchod studeného frontu sprevádza aj veľmi veterné počasie a sneženie. Vietor dosahuje rýchlosť v nárazoch okolo 80 km/h, lokálne aj viac. 

V Klembówr, severovýchodne od Varšavy, dokonca padali aj ľadové krúpy vo veľkosti 1 cm. 

Foto: Anna Malesinska/ FB Polscy Łowcy Burz
Foto: Anna Malesinska/ FB Polscy Łowcy Burz

Pre búrlivé počasie od skorého rána zasahujú aj poľskí hasiči, ktorí mali už stovku výjazdov, najčastejšie pre popadané stromy. Počasie na severe krajiny zablokovalo cestnú, trolejbusovú aj vlakovú dopravu a je hlásených aj niekoľko dopravných nehôd.

Počasie v Poľsku bude najbližšie hodiny naďalej nepriaznivé a zlepšovať sa bude v podvečerných hodinách.