Najintenzívnejšie búrky budú v stredu. Za nimi sa citeľne ochladí

Článok
Teplé dni na našom území pokračujú, no k letným teplotám sa pridali aj búrky. Tie budú najvýraznejšie v stredu, no s nimi aj skončí toto letné počasie

Na našom území zažívame doslova extrémne teplé počasie. Nie je bežné, aby sme na začiatku apríla zaznamenali výskyt letných dní, teda dní, kedy teploty prekročia hranicu +25°C. Takéto teploty na našom území sú mimoriadne nezvyčajné. Pri pohľade na dlhodobý priemer sú až o 15°C vyššie.

Teplé počasie však čoskoro skončí. V priebehu stredy postúpi studený front za ktorým sa výrazne ochladí. Ochladenie bude natoľko výrazné, že na severe sa ukážu snehové vločky a z teplotne nadpriemerného počasia sa dostaneme do teplotne podpriemerného počasia.

Búrky prinášajú studené fronty

Po víkendovom slnečnom a teplom počasí sa v priebehu včerajšieho dňa počasie na našom území zhoršilo. Nad strednou Európou sa už počas víkendu vlnil studený front, ktorý sa však nad naše územie vďaka svojmu veľmi pomalému pohybu dostal až včera. Tento studený front tu zotrvá aj počas dnešného dňa a prinesie búrky predovšetkým do oblasti hôr, no popoludní sa búrky môžu tvoriť aj v Podunajskej nížine.

Rozpadajúci sa studený front obvykle veľa búrok neprinesie, no situácia je príznačná tým, že do našej oblasti prúdi od juhu teplý a vlhký vzduch a práve takýto vzduch sa počas slnečného dopoludnia veľmi dobre labilizuje a vytvára vhodné podmienky pre vývoj búrok.

Výraznejšie búrky na naše územie dorazia počas stredy, kedy od severozápadu postúpi ďalší studený front a tento už bude výraznejší a prejde cez celé naše územie. Za ním k nám začne prenikať studený vzduch.

Výraznejšie búrky prinesie streda

Studený front by počas stredajšieho dňa mal postupovať priamo cez naše územie. Nakoľko front bude kompaktný a výraznejší, tak prinesie aj dynamiku, ktorá pomôže výraznejšej tvorbe búrok. Práve chýbajúca dynamika počas pondelka a dnešného dňa spôsobuje, že sa búrky tvoria v oblasti hôr a na hory sú aj naviazané.

Dynamika, ktorú prinesie front však spôsobí, že búrky sa oveľa lepšie budú organizovať a jednotlivé búrkové zhluky sa môžu pospájať do kompaktnejších útvarov a línii. 

Počas zajtrajšieho dňa by tak búrky mali byť plošnejšie a priniesť by mali aj viac zrážok.

Za frontom sa však ochladí

Milovníci teplého počasia však môžu byť sklamaní. V noci na štvrtok totiž začne do našej oblasti zatekať za frontom chladnejší vzduch a výrazne sa ochladí a to až tak, že na severe sa ukážu snehové vločky.

Viac o štvrtkovom ochladení a kde sa očakávajú snehové vločky si prečítajte TU.

img