Mimoriadne silný hurikán Eta spôsobí katastrofu v Strednej Amerike

03.11.2020 o 13:18 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti západného Karibiku zúri mimoriadne silný hurikán. S názvom Eta ide už o dvanásty hurikán tohto roku, no po prvý raz ide o hurikán najvyššej, 5. kategórie.

Mimoriadne silný hurikán Eta spôsobí katastrofu v Strednej Amerike

Tohtoročná rekordná hurikánová sezóna v Atlantiku neustáva. V oblasti východného Karibiku sa ešte v nedeľu dopoludnia nášho času vytvorila tropická búrka Eta. Búrka začala v teplých vodách rýchlo naberať na intenzite a už 2. novembra na poludnie dosiahla úroveň hurikánu 1. kategórie.

Eta sa tak stala 28. pomenovanou búrkou tejto sezóny, čím bol vyrovnaný rekord počtu pomenovaných tropických búrok z roku 2005, kedy sme pozorovali 15 hurikánov, z toho 7 hurikánov dosiahlo aspoň 3. kategóriu. V tomto roku dosiahlo aspoň 3. kategóriu "len" 5 hurikánov.

Trajektória hurikánu Eta
Trajektória hurikánu Eta

Od pondelka do utorka dopoludnia nášho času Eta naďalej naberala na intenzite. Už v pondelok o 16-tej hodine dosiahla 2. kategóriu, večer o 19-tej to bola už 3. kategória. V ten istý deň zosilnela ešte na úroveň 4. kategórie.

Dnes dopoludnia sa do hurikánu vydali lovci hurikánov na špeciálnom lietadle, ktoré prináša nenahraditeľné informácie o hurikánoch. Zhodnotili, že jeho minimálny tlak dosiahol 938 hPa s maximálnou rýchlosťou vetra 242 km/h. Hurikán tak 5. kategóriu nedosiahol a jeho tlak začína stúpať, čo napovedá jeho slabnutiu.

Nezvyčajný je aj výskyt takto silného hurikánu v novembri. Ide totiž len o štvrtý hurikán 4. kategórie v období od roku 1976, ktorý sa vyskytol v novembri.

Satelitná snímka hurikánu Eta v utorok o 8:30, zdroj: Wunderground
Satelitná snímka hurikánu Eta v utorok o 8:30, zdroj: Wunderground

Eta zasiahne v utorok popoludní severné pobrežie Nikaragui, kde očakávajú extrémne škody. Hurikán by mal do Nikaragui a Hondurasu priniesť od 380 do 630 mm zrážok, lokálne to môže byť až do 1000 mm. Extrémne zrážky očakávajú aj na Belize, vo východnej Guatemale, v Paname a v Kostarike. 

Zrážky budú spôsobovať extrémne prívalové povodne a zosuvy pôdy. V kombinácii s extrémnym vetrom pôjde zrejme o jeden z najsilnejších hurikánov, ktoré kedy zasiahli pevninu.

Po tom, čo hurikán dorazí na pevninu, by mal začať výrazne strácať na sile a už v stredu dopoludnia by mala jeho intenzita klesnúť na úroveň tropickej búrky.

Najnovšie správy