Najzávažnejšia hrozba púštnych kobyliek za posledných 25 rokov

18.01.2020 o 08:15 - V.S.
  • Článok

Východnou Afrikou sa šíri najzávažnejšie prepuknutie roja púštnych kobyliek za posledných 25 rokov.

Najzávažnejšia hrozba púštnych kobyliek za posledných 25 rokov
Foto: AlertaGeo

Ničivé púštne kobylky veľmi vážne ohrozujú potravinovú bezpečnosť v niektorých najzraniteľnejších krajinách sveta. Čiastočne sú za to zodpovedné poveternostné podmienky, ktoré im pomohli pri rozmnožovaní.

Púštne kobylky sú premnožené a pohybujú sa vo veľkých tmavých rojoch. Migrujú spolu s vetrom a za jeden deň môžu prejsť 100 až 150 km.

V Keni bolo zaznamenané mimoriadne nebezpečné zvýšenie púštnych kobyliek. Roj bol na severovýchode krajiny dlhý až 60 kilometrov, uviedol vyhlásení vo Medzivládny rozvojový úrad.

Ničivé roje zasiahli aj časti Somálska, Etiópie a Sudánu. Roje smerujú do Ugandy. Kobylky zničili stovky tisíc akrov plodín a predstavujú vážne nebezpečenstvo pre poľnohospodárstvo. 

Rastúce roje kobyliek by mohli trvať až do júna z dôvodu  priaznivých podmienok pre rozmnožovanie, uviedol IGAD. Kobylkám pre rozmnožovanie pomohli záplavy v niektorých častiach regiónu v posledných týždňoch.

Úrady analyzujú satelitné snímky a budú vykonávať letecký postrek, aby pomohli eliminovať výskyt ohnísk. Orgány v Etiópii uviedli, že nasadili štyri lietadla s postrekmi na pomoc v boji proti invázii.

Najnovšie správy