Nasledujúce noci budú mrazivé. Teploty klesnú k -5 °C

06.10.2019 o 18:37 - Ľubomír Franko

Počas piatkového večera prenikol nad územie Slovenska chladný, pôvodom arktický vzduch. Ten sa u nás ešte pár dní zdrží. Najbližšie noci budú veľmi chladné, na severe klesne teplota aj pod bod mrazu.

Nasledujúce noci budú mrazivé. Teploty klesnú k -5 °C

Studený, pôvodom arktický vzduch k nám prenikol po zadnej strane tlakovej níže, ktorá ovplyvnila počasie v závere pracovného týždňa. Ide o tlakovú níž, ktorá vznikla v Kapverdskej oblasti a následne sa stala hurikánom Lorenzo. Níž neskôr zoslabla a presunula sa cez Britské ostrovy ďalej nad strednú Európu.

Chladný vzduch sa nad našim území ešte zdrží. Počas uplynulej noci teploty klesali k bodu mrazu, chladno bolo aj počas dňa, kedy denné maximá dosiahli len +7 až +15 °C. Nasledujúca noc už bude podstatne chladnejšia ako tá minulá. V Žilinskom kraji, na Spiši a na Zamagurí by teplota mala klesnúť pod bod mrazu, ojedinele až do -5 °C. Na zvyšku územia sa očakávajú teploty od 0 do +5 °C.

Noc na utorok bude ešte chladnejšia. Teploty by pod bod mrazu mali klesnúť na väčšine územia, s výnimkou juhozápadného Slovenska. Tam ale takisto nebude veľmi teplo, v dvoch metroch nad zemou do +2 °C. Prízemný mráz môžeme ale očakávať na celom území.

Od stredy by sa malo otepliť a denné minimá pôjdu na hor. Noc z utorku na stredu by mala priniesť teploty od +4 do +10 °C.