Nová prognóza: Atlantik čaká opäť nadpriemerná sezóna hurikánov

12.04.2021 o 17:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Prvé prognózy odborníkov sa zhodujú, že aj tento rok bude hurikánová sezóna v Atlantiku mimoriadne aktívna, aj keď zrejme nie taká prudká ako minulý rok.

Nová prognóza: Atlantik čaká opäť nadpriemerná sezóna hurikánov
Ilustračné. Foto: NASA

Nadchádzajúca sezóna hurikánov môže byť podľa prvej prognózy odborníkov z Colorado State University nadpriemerná, aj keď nie taká prudká ako v minulom roku. 

„USA by sa mali pripraviť na šiesty rok nadpriemerného počtu hurikánov v Atlantiku,“ tvrdia predpovede prognóz Colorado State University (CSU) v prvej oficiálnej predpovedi na rok 2021

Koľko búrok sa očakáva?

Vedci odhadujú, že v Atlantiku bude tohtoročnú sezónu 17 pomenovaných búrok, ktoré by mohli formovať osem hurikánov a štyri hurikány môžu byť deštruktívne s nárazmi vetra nad 180 km/h. 

Sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne sa začína 1. júna a trvá 30. novembra. Podľa predpovede všetko nasvedčuje tomu, že bude aktívna aj nadchádzajúca sezóna, ale vyskytnú sa menej nebezpečné javy ako vlani.

Minulý rok bola hurikánová sezóna v Atlantiku v mnohých smeroch rekordná. Menovaných búrok bolo vtedy až 30.

Nové výpočty

Národná oceánska a atmosférická služba (NOAA) v piatok uviedla, že už nebude používať obdobie rokov 1981 až 2010 na stanovenie priemerného počtu búrok, ktoré sa vyskytnú v nasledujúcich rokoch. Teraz ich vypočíta na základe novších údajov z rokov 1991 až 2020.

Očakáva sa, že NOAA tento rok zverejní svoje prognózy ohľadom hurikánovej sezóny v Atlantiku od 15. mája, teda o dva týždne skôr ako zvyčajne.

Ak sa prognózy z  Colorado State University naplnia, bude to ďalší rok s nadpriemerným počtom búrok a ničivými hurikánmi. Vedci už od roku 2016 pozorujú zvýšenú búrkovú aktivitu. Môžu za to podľa nich globálne otepľovanie.

Najnovšie správy