Nový objav vedcov: Amerika sa zrazí s Áziou a vznikne nový superkontinent

04.10.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

To, že kontinenty sú v pohybe, je známy fakt. Vedci vypočítali, ako všetky kontinenty sveta do seba narazia a kedy vznikne nový superkontinent. 

Nový objav vedcov: Amerika sa zrazí s Áziou a vznikne nový superkontinent
Ilustračné. Foto: unsplash

Austrálski vedci prišli s novým detailným objavom. Podľa ich počítačových simulácií dôjde k vzniku jedného superkontinentu, po tom, ako sa Amerika zrazí s Áziou a vznikne Amázia, informuje IFL Science. K tejto udalosti by malo podľa najnovších výpočtov dôjsť o 300 miliónov rokov. 

Jednotlivé kontinenty sa každým rokom posunú o niekoľko centimetrov určitým smerom. Atlantický oceán v súčasnosti rastie rýchlosťou niekoľkých centimetrov ročne, zatiaľ čo Tichý oceán sa zmenšuje podobnou rýchlosťou.

Znamená to, že Pacifik s určitosťou zanikne a na Zemi o 200 až 300 miliónov rokov ostane už iba Atlantický oceán.

Ako sa svet zmení?

Amerika sa bude čím ďalej viac približovať k Ázii, Indonézia s Austráliou sa budú pohybovať viac na sever k Ázii a Afrika k Európe, až kým nevznikne jeden superkontinent, ukazujú simulácie výskumníkov.

Model Amázie. Zdroj: IFL Science
Model Amázie. Zdroj: IFL Science 

Čo sa týka Antarktídy, výskumníci uvádzajú, že tento kontinent je už dlho zakotvený na dne Zeme a jej budúce pohyby je ťažké predpovedať. Napriek tomu si odborníci myslia, že najpravdepodobnejšie sa presunie do Tichomoria. 

Niektoré predchádzajúce predpovede naznačovali, že Amázia sa zíde okolo severného pólu, vytvorí obrovskú ľadovú čiapočku a ochladí planétu. Profesor Zheng-Xiang Li z Curtin UniversityLi pre IFLScience povedal, že zemepisné šírky väčších kontinentov sa pravdepodobne nezmenia. 

Naša Zem však už nebude taká pohostinná, ako ju poznáme. Na základe modelov bude hladina mora  nižšia a rozsiahle vnútro superkontinentu bude veľmi suché s vysokými dennými teplotnými rozsahmi. Život v Amázii bude oveľa komplikovanejší, než je tomu dnes. Ako to však bude naozaj o 300 miliónov rokov, nikto s určitosťou nevie.