Obrovská trhlina v zemi. Láme sa Mexiko na dve polovice?

25.09.2020 o 11:00 - Mexiko - Veronika Salayová
  • Článok

Veľká trhlina, ktorá sa rozprestiera v dĺžke dvoch kilometrov, sa nedávno objavila v Mexiku. Čo je za tým?

Obrovská trhlina v zemi. Láme sa Mexiko na dve polovice?
Foto: DobraPogoda24

V mexickej púšti Jiménez sa vytvorila obrovská trhlina. Prasklina bola objavená ešte v polovici septembra 2020 a okamžite vzbudila pozornosť odborníkov.

Trhlina dosahuje veľké rozmery. Na niektorých miestach je široká viac ako 1,5 metra a hlboká 3 metre. Je dlhá viac ako 2 kilometre.

Dvojkilometrová trhlina sa začína na kraji vzdialenej cesty do Las Adargas, asi 13 km od diaľnice. Doteraz neexistuje oficiálne vysvetlenie príčiny tejto neobvyklej praskliny v zemi.

Foto: DobraPogoda 24
Foto: DobraPogoda 24

Jedným z vysvetlení môže byť to, že zemská litosféra, tvorená kôrou a hornou časťou plášťa, sa rozpadá na jednotlivé tektonické dosky.

Tieto dosky nie sú statické, ale vzájomne sa pohybujú rôznymi rýchlosťami a fungujú tam konvekčné prúdy v astenosfére a sily generované na hraniciach medzi doskami.

Tieto sily môžu spôsobiť pretrhnutie dosiek, vytváranie riftu, čiže priekopovú prepadlinu, a potenciálne vedú k vytvoreniu nových hraníc.

Takéto rifty sú počiatočným štádiom kontinentálneho rozpadu. To, či aj v mexickej púšti ide o rozpad tektonických dosiek, ešte nie je odborníkmi potvrdené. 

 

Najnovšie správy