Od Antarktídy sa odtrhne ľadovec dva krát veľký ako New York

02.03.2019 o 13:10 - Ľ.F.
Článok

Od antarktickej pevniny sa čoskoro môže odtrhnúť obrovský ľadovec s dvojnásobnými rozmermi mesta New York. Ohrozená je aj britská výskumná stanica Halley VIa.

Od Antarktídy sa odtrhne ľadovec dva krát veľký ako New York

V oblasti Antarktídy došlo v polovici minulého roku k odtrhnutiu obrovskej ľadovej kryhy Larsen C. Tá sa so svojou plochou 6000 kilometrov štvorcových stala jednou z najväčších krýh, aké sa kedy od antarktického kontinentu odtrhli.

Larsen C však nie je jedinou znepokojujúcou kryhou. V októbri roku 2016 sa v severnej časti Bruntovej ľadovej plošiny vytvorila obrovská trhlina, ktorú nazvali Halloween Crack. Od vtedy sa rozširuje ďalej na východ, no nie je jedinou trhlinou, ktorá sa v oblasti momentálne vyskytuje. 

Zvýšenú pozornosť si vyžiadala trhlina, ktorú môžeme pozorovať v strednej časti obrázku. Pôvodne stabilná trhlina, tiahnúca sa od juhu na sever, smerom k Halloween Crack, sa začala výrazne zväčšovať. Momentálne sa rozširuje smerom na sever rýchlosťou 4 kilometre za rok. Očakáva sa, že o pár rokov môže dosiahnuť oblasť McDonald Ice Rumples, ktorá spája trhlinu Haloween Crack s oceánom. V prípade, že by trhlina dorazila až do tejto oblasti, s vysokou pravdepodobnosťou vznikne kryha dva krát väčšia ako mesto New York. 

Trhlina v minulosti ohrozila aj britskú výskumnú stanicu Halley IV, ktorá musela byť vo februári roku 1992 zatvorená a presťahovaná ďalej na východ, za trhlinu. V rokoch 2016 až 2017 bola znovu otvorená a nazvaná Halley VIa.