Od západu sa vyjasňuje, čo prinieslo búrky, ktoré vyprodukovali aj supercelu

29.10.2020 o 18:50 - Peter Minárik
  • Článok

Cez naše územie v priebehu dnešného dňa postupuje studený front, ktorý na naše územie prináša dážď. Od západu sa však už popoludní začalo vyjasňovať, čo napomohlo tvorbe konvekcii. V Maďarsku sa dokonca vyskytla aj supercela.

Od západu sa vyjasňuje, čo prinieslo búrky, ktoré vyprodukovali aj supercelu

V priebehu dnešného dňa postupoval cez naše územie studený front, ktorý už do rána prináša na naše územie prevažne oblačné až zamračené počasie s dažďom. Zrážky však v týchto chvíľach už začali od západu ustávať a oblačnosť sa začína zmenšovať.

V priebehu dnešného dňa priniesol studený front najviac zrážok do oblasti Malých Karpát a do okolia Lazov pod Makytou v púchovskom okrese. V tejto oblasti spadlo priemerne od 5 do 7 mm zrážok.

Na zvyšku nášho územia sú dnešné úhrny oveľa slabšie. Na západnom Slovensku sa pohybujú od 2 do 4 mm a na strednom Slovensku prevažne do 3 mm. V týchto chvíľach však začínajú zrážky od západu ustávať.

Súčasne sa od západu začína v našej oblasti aj zmenšovať oblačnosť a zároveň začína za studeným frontom do našej oblasti prúdiť chladnejší vzduch od západu. Čo napomôže k nočnému vychladzovaniu. Do rána by teploty na našom území mali poklesnúť na +7 až +1 °C, ale v dolinách a  v kotlinách predovšetkým na severe nášho územia sa budú teploty pohybovať od 0 do -1 °C.

Vyjasňovať sa za studeným frontom začalo v našej oblasti v priebehu popoludnia, čo dopomohlo k pomerne zaujímavej situácii.

To, že oblačnosť sa roztrhávala o čosi skôr a svietilo Slnko, tak výsledkom roho bolo, že vplyvom slnečného svitu a ďalších bežných procesov v atmosfére sa rozbehla malá labilita, ktorej dopomohol priaznivý strih vetra a patričná vlhkosť. Vďaka tomu vznikali v našej oblasti búrky, pritom na západe Maďarska sa vyskytla aj supercela.

Búrky sa vytvárali na rakúsko-maďarskej hranici a tu sa na západe Maďarska ďalej vyvíjala búrka, ktorá vyprodukovala niekoľko stoviek bleskov a postupovala cez západné Maďarsko smerom k juhovýchodu.

záznam z dnešnej detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
záznam z dnešnej detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
v Maďarsku sa objavila takáto supercela, zdroj: idokep.hu
v Maďarsku sa objavila takáto supercela, zdroj: idokep.hu

Táto búrka síce v Maďarsku dokázala vyprodukovať supercelu, no tá si našťastie nevyžiadala žiadne škody a neprinášala ani extrémnejšie sprievodné javy.

Výskyt superciel je na koniec októbra v našej oblasti pomerne nezvyčajný. Pred 8 rokmi Maďarov netrápili búrky, ale pomerne husté sneženie, ktoré dorazilo prekvapivo skoro.

Najnovšie správy