Po daždivých dňoch sa vyčasí, no rozfúka. Na ,,Dušičky,, by pršať nema

Článok
Uplynulé dva dni priniesli na naše územie výdatné zrážky, ktoré priniesli niekoľko desiatok mm. Zrážky však už ustali a počasie sa stabilizuje.

Babie leto skončilo počas uplynulého víkendu a dva uplynulé dni priniesli veľmi výdatné zrážky, ktoré dobehli októbrový deficit. Na strednom Slovensku spadlo za 48 hodín aj viac než 50 mm. Najviac zrážok spadlo na Orave, pod Tatrami a na juhu stredného a západného Slovenska. Jednoznačne najviac zrážok však spadlo na horách a to až cez 60 mm.

Súčasne k nám včera od severu vpadol veľmi studený vzduch, v dôsledku ktorého klesali teploty poriadne nadol a s klesajúcou teplotou klesala aj hranica sneženia. Sneženie sa objavilo už od 1200 m n.m. a na horách napadlo aj niekoľko centimetrov snehu. 

Dažďu aj sneženiu je však koniec. V utorok sa vyčasí, ale pekné počasie nebude ani náhodou. Potrápi nás totiž silný vietor.

K moci sa dostane tlaková výš

Od juhozápadu sa nad naše územie nasúva výbežok vyššieho tlaku vzduchu, vďaka ktorému sa od juhozápadu začína oblačnosť zmenšovať.

 

V priebehu dnešného dňa zavládne na našom území premenlivá, na západnom a južnom Slovensku aj zmenšená oblačnosť. Zrážky už netreba očakávať, no pripraviť sa treba na veľmi silný vietor, ktorý bude fúkať najmä v Podunajskej nížine, vo Východoslovenskej nížine a na horách. Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť 15 až 23 m/s, na horách až do 30 m/s.

Takýto silný vietor by na našom území mal zotrvať do večera. Dnešné teploty vystúpia na +10 až +15°C, na severe a východe väčšinou len do +10°C, no silný vietor bude pocitovú teplotu ešte viac znižovať. 

Zajtra oblačnosť pribudne

Počas zajtrajšieho dňa vietor na našom území ustane, čo bude určite príjemné, no na druhú stranu oblačnosti pribudne. Počasie totiž ovplyvní okraj teplého frontu, ktorý bude nad naše územie zasahovať od severu a v dôsledku ktorého sa oblačnosť zväčší.

 

Na Dušičky by pršať nemalo

V priebehu stredy budúceho týždňa máme štátny sviatok, počas ktorého si pôjdeme uctiť našich zosnulých. Mnohých z Vás určite zaujíma, aké sa črtá počasie. 

Zatiaľ to vyzerá tak, že v utorok sa cez naše územie presunie rýchlo tlaková výš, ktorá bude mať čiastočne vplyv na počasie aj v stredu. Predbežne sa zrážky neočakávajú a prevládať by malo prevažne polooblačné počasie.

 

Zrážky sa očakávajú až vo štvrtok, kedy by nad naše územie mal postúpiť ďalší front.

img