Po snežení dorazí odmäk. Oteplí sa až o viac ako 10 stupňov!

Článok
Po snežení, ktoré sa očakáva tento víkend sa na našom území oteplí. Teploty vystúpia nad nulu a sneh z nížin zmizne.

Stabilné zimné počasie akoby nechcelo zostať na Slovensku. Teploty posledné dni klesali hlboko pod nulu a na našom území sa vyskytovali snehové prehánky alebo občasné sneženie. Sneženie príde ešte cez víkend, no potom nás čaká zmena. Po zrážkovo chudobnom a teplom decembri k nám dorazí ďalšie oteplenie. Celoplošné a celodenné mrazy si dajú prestávku. Situácia bude podobná tej decembrovej. Nad južnou Európou sa usadí tlaková výš, ktorá k nám z Atlantiku bude pumpovať teplejší vzduch.

Od juhozápadu začne do Európy prúdiť teplý vzduch.

Po víkendovom oklúznom fronte, ktorý prinesie sneženie na naše územie (viac tu), začne ovplyvňovať počasie oblasť vyššieho tlaku so stredom na juhu strednej Európy. Po jej okraji začne do strednej Európy prúdiť od juhozápadu teplý, vlhký vzduch. 

Situácia v pondelok

Synoptická situácia v pondelok, 25.01.2016

Výrazné oteplenie dorazí už v utorok

Začiatkom týždňa sa studený arktický vzduch začne odsúvať z Európy. Od západu k nám začne prúdiť teplý, morský vzduch. V pondelok by teplota najmä na západe a na juhu počas dňa už nemala klesnúť pod nulu. To isté bude platiť počas noci na utorok, kedy by minimálne teploty nemali na západe klesať pod bod mrazu. Keďže bude teplý vzduch prúdiť od západu, tak východ sa dočká oteplenia o deň neskôr.

V utorok sa maximálna teplota na území Slovenska bude pohybovať nad bodom mrazu, pričom na východe by sa mala teplota držať okolo nuly, prípadne ešte slabo pod nulou. Na západe očakávame až +6°C, na severe okolo 0°C. Ak sa predpovede vydaria perfektne tak by to znamenalo, že v oblasti Záhoria a Bratislavy by sa oteplilo až o viac ako 15°C.

Príchod teplého vzduchu od juhozápadu

Príchod teplého vzduchu od juhozápadu v období 24. - 26.01.2016

 

Zmena sa zatiaľ nečrtá

Nasledujúce dni sa žiadna zmena nečrtá. Nad celou južnou Európou sa bude rozprestierať rozsiahla tlaková výš. Situácia sa tak vráti k tomu, čo tu bolo začiatkom decembra. Dokazuje to aj ensembel modelu GFS v hladine 850 hPa na ktorom môžme jasne vidieť oteplenie a nástup tlakovej výše sprevádzanou stabilným počasím bez zrážok.

Na oteplení sa jasne zhodujú všetky modely

Rozloženie tlakových útvarov v období 24. - 26.01.2016

Rozloženie tlakových útvarov v období 24. - 26.01.2016

 

Zima si tak nasledujúce dni dá oddych a čaká nás návrat do jarnejšieho charakteru počasia. Sneh sa v nížinách roztopí. Na horách by však mal vydržať.

img