Po zemetrasení v Chorvátsku mesto Petrinja stúplo o 12 cm. Iné mestá zasa poklesli

02.01.2021 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Chorvátsko sa ešte stále nespamätalo z následkov zemetrasení, ktoré krajinu sužujú už od pondelka. Najničivejšie z nich, to utorkové, skúmajú už aj odborníci. Ich prvé závery sú viac než zaujímavé.

Po zemetrasení v Chorvátsku mesto Petrinja stúplo o 12 cm. Iné mestá zasa poklesli
Zemetrasenia v Chorvátsku napáchali veľké škody, Foto: Marin Tironi

V centrálnej časti Chorvátska sa zem trasie už od pondelka. Najsilnejšie otrasy seizmológovia zaznamenali v utorok.

Mimoriadne silné zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 6,3 sa vtedy o 12:19 nášho času vyskytlo 46 kilometrov juhozápadne od Záhrebu v Chorvátsku. Otrasy cítili ľudia v širokom okolí naprieč Európou, dokonca aj na Slovensku. Zemetrasenie si vyžiadalo okrem obrovských škôd, aj obete na životoch. Úrady doposiaľ hlásia sedem obetí, z toho jedno 12-ročné dievčatko.

Zatiaľ kým sa miestni obyvatelia spamätávajú z otrasov, odborníci ich už začali analyzovať. Najmä to najsilnejšie z utorka. Prvé zistenia sú veľmi zaujímavé.

Vedci totiž porovnali snímky z oblasti Petrinja z 24. a 30. decembra, aby vyhodnotili deformácie spôsobené na povrchu. Na základe toho vytvorili interferogram, ktorý ukazuje, ako sa seizmické vlny šíria po zemetrasení.

Taliansky národný ústav geofyziky a vulkanológie zas uskutočnil analýzu pôdnych deformácií, ku ktorým došlo po ničivom zemetrasení, ktoré v utorok zasiahlo mestá Sisak, Petrinja, Glina a okolité miesta.

Otrasy boli študované pomocou techniky interferometrie SAR. Analýza bola vykonávaná spracovaním satelitných snímok radaru so syntetickou apertúrou z platformy Sentinel-1. Tú vlastní Európska vesmírna agentúra.

Takto stúpala či klesala zem v centrálnej časti Chorvátska po utorkovom zemetrasení, Foto: Facebook.com/Oikon Ltd. - Institute of Applied Ecology
Takto stúpala či klesala zem v centrálnej časti Chorvátska po utorkovom zemetrasení, Foto: Facebook.com/Oikon Ltd. - Institute of Applied Ecology

Na základe toho došli k zisteniam, že amplitúda posunutia v danej oblasti predstavuje hodnotu okolo 20 cm. Širšia oblasť mesta Petrinja stúpla o viac ako 12 cm, pričom na opačnej strane zlomu došlo k prepadu okolo 7 cm. Uviedol Mladen Viher, profesor z Chorvátskej vojenskej akadémie.

Otrasy v Chorvátsku neutíchajú ani v týchto dňoch. Zem sa tam triasla aj včera, pričom jedno zo zemetrasení dosiahlo silu až 3,8 magnitúdy. Počet otrasov za jeden jediný týždeň, ktoré boli nad 1,0 magnitúdy sa tým pádom blíži k číslu 300.

Najnovšie správy