Počasie bude ako na hojdačke. Najskôr oteplenie, potom ochladenie

02.03.2019 o 09:20 - Ľ.F.
Článok

Počnúc včerajší dňom začala meteorologická jar. Po mimoriadne teplom závere meteorologickej zimy sme pozorovali v prvý jarný deň mierne ochladenie ale aj zrážky. Nasledujúce dni bude počasie na Slovensku ako na hojdačke. Čaká nás oteplenie a následne opäť ochladenie.

Počasie bude ako na hojdačke. Najskôr oteplenie, potom ochladenie

Počas najbližších dní čaká naše územie niekoľko výraznejších zmien v počasí. Dominantným tlakovým útvarom sa cez víkend a začiatkom pracovného týždňa stane oblasť nízkeho tlaku vzduchu v oblasti Severného mora. Zároveň sa nad juhovýchodnou Európou usadí oblasť vysokého tlaku vzduchu, naše územie sa bude nachádzať na ich rozhraní. 

Cez naše územie počas najbližších dní prejde niekoľko atmosferický frontov a spolu s nimi bude kolísať aj teplota. Už dnes budú teploty oproti včerajšku vyššie a dosiahnu +6 až +11 °C, v severnej polovici bude od +1 do +6 °C. V nedeľu teploty opäť porastú, vystúpia na +4 až +10 °C, na západe na +11 až +16 °C. Oteplenie vyvrcholí v pondelok, kedy teploty vystúpia na +12 až +16 °C, na západe môže byť opäť až do +20 °C.

V utorok opäť ochladenie

Počas utorku sa na našom území opäť ochladí a maximálne denné teploty poklesnú. Vyšplhajú sa na +9 až +13 °C, na severe bude chladnejšie, okolo +7 °C. 

Po ochladení sa v priebehu týždňa vystrieda chladná vzduchová hmota s teplou ešte niekoľkokrát. Musíme preto rátať s premenlivým počasím a najmä pri jeho zmene treba počítať aj so zrážkami, ktoré by ale nemali byť výdatné.