Počasie sa síce vyčasí, ale aj ochladí. Hrozia prízemné mrazy

Článok
Po mimoriadne teplom víkende nás čaká citeľná zmena. Včerajšie búrky ukončili šnúru teplých dní a pred nami sú tie chladnejšie.

Je najvyšší čas si od horúčav oddýchnuť. Nasledujúci týždeň sa budú teploty pohybovať pod dlhodobým priemerom. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom bude o zhruba 10°C chladnejšie. Šnúru teplého počasia ukončil postup studeného frontu, ktorý v priebehu včerajšieho dňa priniesol búrky na viaceré miesta.

Najmenej búrok sa vyskytlo na západe a s tým súvisia aj úhrny zrážok. V oblasti západného Slovenska sa pohybujú na mizivých hodnotách. Smerom na východ bolo búrok viac a najviac ich bolo na východe. Tu spadlo aj najviac zrážok. Maximum je evidované na stanici v Horovciach v okrese Michalovce, kde spadlo 55 mm zrážok.

 

Nasledujúce dva dni nás čaká pomerne ustálené počasie s polojasnou až polooblačnou oblohou. Počasie totiž bude od západu ovplyvňovať výbežok vyššieho tlaku. Po jeho okraji k nám vpadne chladnejší vzduch od severozápadu a tak síce počasie bude pekné, ale teploty nepotešia. Maximálne denné teploty sa budú udržiavať zväčša pod hranicou +25°C.

Chladné budú aj noci, pričom najchladnejšia bude noc na štvrtok. Ortuť teplomera poklesne na +11 až +4°C a predovšetkým na severe treba počítať s výskytom prízemného mrazu.

V nasledujúcich dňoch sa nad Pobaltím prehĺbi tlaková níž okolo ktorej k nám postúpia frontálne vlny. Od piatka nás preto čaká oblačnejšie počasie so zrážkami a zároveň sa ešte ochladí. Maximálne teploty v piatok vystúpia na +16 až +24°C, pričom na severe sa budú udržiavať väčšinou pod hranicou +15°C.

Návrat teplého počasia sa očakáva nasledujúci týždeň.

img