Počasie v Európe prinieslo koncom pracovného týždňa mnoho extrémov

Článok
Extrémne búrky, vysoké teploty či prvé tropické noci na Slovensku. Aj to prinieslo počasie koncom pracovného týždňa v Európe

Koniec pracovného týždňa priniesol do Európy mnoho extrémov. Extrémne vysoké teploty na Sicílii, sneženie v Alpách, či extrémne búrky v Poľsku. Tie priniesli výrazné prejavy. Ďalšie extrémne búrky zasiahli Maďarsko, Rumunsko a Srbsko. Na Slovensku sme zase museli odolávať silnej víchrici a zaznamenali sme aj prvú tropickú noc. To všetko a ešte mnoho ďalších vecí nájdete v nasledujúcich riadkoch:

 

 

Taliansko: Od trópov až po sneženie

Taliansko zažívalo posledné dni rôzne prejavy počasia. Včerajšie večerné búrky vytopili Bergamo. Dnešný deň však priniesol do oblasti Álp aj sneženie. Medzi tým na opačnom konci krajiny, v Sicílii, stúpali teploty až k +35°C . Na severe Sicílie v meste Gibilmanna však vo štvrtok padol ďalší extrém. Pri silnom južnom prúdení a extrémnom fénovom efekte sa oteplilo až na neuveriteľných +47,7°C !

 


Extrémne teploty na Sicílii vo štvrtok, 16.6.2016
Sneženie v Alpách, oblasť Dal Passo

Fénový efekt a prvá tropická noc na Slovensku 

Dnešné ráno bolo u nás veľmi veterné. Vietor bol následkom presúvajúcej sa tlakovej níže z juhozápadného Poľska smerom na severovýchod. Po jej prednej strane k nám od juhozápadu prúdil vlhký, no najmä veľmi teplý vzduch. Vietor fúkal na mnohých miestach, najintenzívnejší bol však na horách a na severe Slovenska. Z vyšších polôh fúkal vietor najsilnejšie na Lomnickom štíte, kde vietor dosiahol silu 144 km/h. Na Chopku dosiahol najsilnejší náraz vetra 111,7 km/h, no najzaujímavejšou bola stanica v Liesku. Na mieste, ktoré je od Lomnického štítu položené takmer o 2 kilometre nižšie fúkal vietor rýchlosťou až 97,3 kilometra za hodinu ! Vietor takejto intenzity vyvracal stromy na mnohých miestach. Hasiči v Žilinskom kraji odstraňovali popadané stromy takmer neustále od skorých ranných hodín. Intenzita vetra však mala aj ďalšie vedľajšie účinky.

Takýto silný vietor vzniká najmä pri presušovaní vzduchu na náveterných stranách hôr. V tomto prípade sa vlhší vzduch udržiaval na južnej strane hôr a suchý, padavý vzduch smeroval na sever. Tento jav sa nazýva "fénový efekt". Ten spôsobil nielen vyvrátené stromy, ale taktiež obrovský nárast teplôt. Medzi šiestou a siedmou hodinou ráno sa v Liesku oteplilo až o 7,9°C. Kvôli silnému vetru sme však na Slovensku zaznamenali aj prvú tropickú noc a to hneď na štyroch staniciach siete METAR. Teplota v noci neklesla pod 20°C v Hurbanove, v Nitre, v Piešťanoch a v Kamenici Nad Cirochou. 


Vietor na Orave, v meste Trstená

Extrémne búrky v Poľsku, Maďarsku, Srbsku a Rumunsku

Výrazná tlaková níž, ktorá vo štvrtok priniesla do oblasti Českej republiky až 9 potvrdených supercelárnych búrok úradovala aj dnes. V skorých popoludňajších hodinách sa v strednom Poľsku sformovala výrazná línia búrok, ktorá postupovala ďalej na severovýchod až východ. Tie boli sprevádzané silným krupobitím, extrémnym vetrom a prívalovými zrážkami. Podvečer sa nové búrky začali iniciovať od Srbska pozdĺž hraníc Maďarska a Rumunska smerom do juhozápadnej Ukrajiny. Búrky priniesli obrovské množstvo bleskov, no taktiež výrazný vietor a prívalové zrážky. Predpoveď Estofexu, ktorý vydal výstrahu najvyššieho, 3. stupňa tak viacmenej vyšla (s výnimkou, že naše územie búrky opäť "obišli"). 


predpoveď búrok služby Estofex pre piatok - 17.6.2016

 
Downburstový vietor vo Varšave

radarový snímok extrémnych búrok v Poľsku


Animácia bleskových výbojov v piatok, dňa 17.6.2016. Zdroj: Blitzortung.org