Kalamita: Bez elektriny sú tisícky domácností

05.02.2020 o 11:17 - Veronika Salayová
  • Článok

Včera mali energetici plné ruky práce. Od obeda boli hlásené kvôli silnému vetru početné výpadky elektrickej energie, ktoré priebežne opravovali. V noci počet porúch rapídne vzrástol.

Kalamita: Bez elektriny sú tisícky domácností
Foto: dnes24

Naše územie aj naďalej sužuje veľmi silný vietor, ktorý prináša nárazový vietor, ktorý na severe dosahuje silu orkánu. Silný vietor vyvracia stromy a strháva strechy. energetici majú plné ruky práce.

Problémy spôsobuje aj výdatné sneženie, ktoré v kombinácii s nárazovým vetrom vytvára snehové záveje. Takto to vyzerá na Téryho chate.

Sneženie komplikuje prístup energetikov k poruchám a opravy sa tak naťahujú. Včera večer bolo bez prúdu zhruba dvetisíc odberných miest, v priebehu noci sa však situácia rapídne zhoršila. Aktuálne je viac ako 20-tisíc domácností bez prúdu, informoval dnes Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej.

Najviac postihnutým regiónom je Horehronie, ale problémy s dodávkou elektriny sú aj na Orave a Liptove. Ostatné regióny hlásia len lokálne výpadky. Vo väčšine prípadov spôsobili problémy popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vodiče alebo stĺpy, uvádza Gejdoš.

Na strednom a severnom Slovensku evidujú najrozsiahlejšie výpadky. Bez prúdu sú viaceré obce v okrese Brezno, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Tvrdošín a Čadca. Aktuálne sú rozsiahle výpadky v mestách Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Nová Baňa, kde energetici intenzívne pracujú na odstránení porúch. 

Na východnom Slovensku je taktiež situácia veľmi zlá. Desiatky obcí sú bez prúdu a poruchy sú hlásené aj z Košíc, Prešova, Kapušian, Jelšavy a Medzilaboriec. V hlavnom meste taktiež pracujú na odstránení deviatich porúch spojených s výpadkom prúdu. Výpadky sú hlásené aj v Trenčíne, Nitre a Šali.

Najnovšie správy