Povodne a zosuvy pôdy na Sumatre zabili viac než 30 ľudí

30.04.2019 o 11:44 - P.M.
Článok

Na najmenej 31 mŕtvych a 13 nezvestných stúpla v pondelok bilancia obetí povodní a zosuvov pôdy na indonézskom ostrove Sumatra. Tisíce ďalších ľudí prišli o strechu nad hlavou, informovala agentúra AP.

Povodne a zosuvy pôdy na Sumatre zabili viac než 30 ľudí
zdroj: TASR

Zosuvy pôdy a povodne v juhozápadnej časti Sumatra nasledovali po niekoľkodňových výdatných dažďoch. Extrémne počasie postihlo deväť okresov alebo miest v provincii Bengkulu, kde bolo evakuovaných približne 12.000 ľudí. 

Poškodené sú stovky budov, mostov a ciest, celkový rozsah škôd však zatiaľ nie je známy, keďže niektoré oblasti sú stále odrezané od sveta. Úrady v Begkulu hlásia iba počas uplynulého víkendu 29 obetí - najmä v dôsledku zosuvov pôdy - a pátrajú po 13 nezvestných.

Záplavy v niektorých častiach indonézskej metropoly Jakarta počas minulého týždňa spôsobili smrť dvoch ľudí a vyše 2000 donútili opustiť domovy.

Do pátracích a záchranných prác sa zapojili tisíce ľudí. Distribúciu pomoci ale sťažujú výpadky elektrickej energie, neprístupné cesty a veľké vzdialenosti medzi rôznymi oblasťami postihnutými katastrofami.

Indonézsky národný úrad civilnej ochrany varoval pred rizikom ďalších povodní a zosuvov, pokiaľ by prudké dažde pokračovali.

Obyvateľom navyše hrozí taktiež "druhotná pohroma" v podobe kožných chorôb či akútnych respiračných infekcií v dôsledku zlej hygieny a nedostatku čistej vody.

(TASR)

Najnovšie správy