POZOR: Už v noci bude mrznúť. Mrazy môžu zničiť úrodu

14.04.2019 o 20:01 - Peter Minárik
  • Článok

Pred nami sú mimoriadne chladné noci, ktoré dajú zabrať najmä poľnohospodárom a vinárom. Mrznúť môže nielen pri zemi, ale aj vo výške dvoch metrov.

POZOR: Už v noci bude mrznúť. Mrazy môžu zničiť úrodu
ovocinári budú musieť zapáliť ohne, aby ochránili úrodu

V Európe môžu spôsobiť nasledujúce noci a rána veľké škody a to najmä poľnohospodárom a vinárom. Do Európy sa totiž dostáva od severu suchý vzduch.

Tento vzduch sa zvykne počas noci pomerne rýchlo ochladzovať a naopak počas dňa rýchlo ohrievať. Budeme tak pozorovať pomerne výrazné amplitúdy teplôt medzi minimami a maximami. 

Počas noci sa bude tento vzduch pomerne výrazne ochladzovať, čomu pomôže aj slnečné počasie a to nielen u nás, ale aj v ďalších oblastiach Európy. Vo Francúzsku mrzlo už túto noc a takto s mrazmi bojovali vinári.

U nás môžu mrazy spôsobiť škody nielen na viniči, ale aj na ďalších rastlinách. Mrznúť totiž môže nielen pri zemi, ale aj vo výške dvoch metrov.

Chladná bude už nasledujúca noc. Teplota poklesne na +5 až 0 °C, ale na Orave, Liptove, či na Spiši môžu teploty klesať do -3 °C.

Pri zemi však bude mrznúť minimálne na polovici nášho územia.

Očakávané prízemné mrazy v pondelok ráno
Očakávané prízemné mrazy v pondelok ráno

Oveľa chladnejšia bude noc na utorok. Mrznúť bude už na celom území a mrazy sa môžu objaviť aj v nížinách, kde môžu spôsobiť veľké škody nielen na viniči, ale aj ďalších kvitnúcich stromoch. 

Pri zemi by malo mrznúť na celom Slovensku.

Očakávané prízemné mrazy v utorok ráno
Očakávané prízemné mrazy v utorok ráno
Očakávané prízemné mrazy v utorok ráno

Záhradkárov tak čakajú náročné noci. Aby neprišli o úrodu ovocia, budú musieť podniknúť opatrenia.

Najnovšie správy