Pracovný týždeň bude slnečný. Ochladí sa cez víkend

Článok
Zvyšok pracovného týždňa bude slnečný. Cez víkend sa však počasie zhorší. Prídu oblaky a prehánky.

Dnešným dňom začala séria slnečných dní. Brázda vysokého tlaku zasahujúca z Britských ostrovov, cez celú Európu až nad Balkán prinesie stabilné počasie aj nad naše územie. Zmena príde koncom pracovného týždňa. Cez víkend slnečné lúče vystrieda veľká oblačnosť a prehánky. 

V stredu príde krátkodobé ochladenie

Slnečné počasie začne ochladením. Po východnej strane rozsiahleho výbežku vyššieho tlaku k nám od severu začne prúdiť chladný vzduch. Streda tak začne slnečno, no bude veľmi chladno. Ochladí sa takmer o 10°C. Najvyššie denné teploty vystúpia na +10 až +15°C, na severe do +8°C.  Nepôjde však o nič dlhodobé a už vo štvrtok sa začne opäť otepľovať.

Streda bude na mnohých miestach slnečná s výnimkou severného Slovenska. Na Kysuciach a na Orave sa očakáva nízka oblačnosť s možnosťou prehánok, ktoré budú z rána od 600 metrov aj snehové.

Slnečné počasie bude pretrvávať aj po nasledujúce dni. Teplota vo štvrtok však opäť stúpne a v nižších polohách sa priblíži k príjemným +20°C. Chladnejšie bude na severe, kde sa teplota bude pohybovať len do +15°C. 

Piatok bude najteplejší, cez víkend príde zmena

Piatok bude zo série týchto dní najteplejší. Teploty vystrelia k +20°C na mnohých miestach. Popoludní sa však začne od západu zväčšovať oblačnosť a taktiež sa začne ochladzovať. Ochladenie však už bude dlhodobejšie. Zatiaľ čo minulý víkend bol na našom území takmer 10°C nad priemerom, tak budúci víkend bude až o 5°C chladnejší ako dlhodobý priemer. Naznačujú tomu aj klimatologické analýzy. 

Zavítajú k nám taktiež aj zrážky, ktoré budú zväčša v podobe prehánok, slabých búrok alebo občasného dažďa. Na horách zase pôjde výlučne o sneženie. Takýto charakter by mal pretrvať približne do konca apríla. Dlhodobé predpovede majú vo zvyku často sa meniť. Aktuálne sa však priemer modelových výstupov GFS upiera k tomu, že najbližšie príde oteplenie až začiatkom mája. Jar sa tak vráti na mnohé miesta a prinesie chýbajúcu vlahu.