Praha zažila najteplejšie leto za posledných 245 rokov

07.09.2019 o 13:06 - P.M.
Článok

Uplynulé leto bolo v Prahe najteplejším, aké kedy namerala tamojšia meteorologická stanica v Klementine, ktorá takéto záznamy zhotovuje už 245 rokov.

Praha zažila najteplejšie leto za posledných 245 rokov

Priemerná teplota podľa meteorológov z Klementina dosahovala v českom hlavnom meste v júni až auguste 22,9 stupňa Celzia.

 "Tohtoročné leto sa umiestnilo na prvom mieste za doterajších 245 rokov meraní, išlo teda v Prahe-Klementine o najteplejšie leto od roku 1775," oznámili meteorológovia. Uplynulé leto tak v horúčavách pokorilo to vlaňajšie, počas ktorého bola priemerná teplota nameraná v Klementine 22,7 stupňa Celzia.

 "Na rekordnej priemernej teplote tohtoročného leta má asi najväčší podiel mimoriadne teplý jún. Teplotne nadnormálny júl a silne nadnormálny august sa na tomto rekorde podieľali hlavne tým, že to tomu júnu 'nepokazili'," glosoval podľa portálu Novinky.cz meteorológ ČHMÚ Pavel Jůza.

 Štyri z piatich najteplejších letných období, aké zaznamenali v Klementine, sa datujú do tohto tisícročia. Až na piatom mieste sa pritom spomedzi nich umiestnilo leto 1834 s priemernou teplotou 22,1 stupňa, ktoré držalo klementinský teplotný rekord viac ako 150 rokov.

Naopak najchladnejšie leto zažila Praha podľa meraní tejto historickej stanice v roku 1844, pričom priemerná teplota vtedy dosahovala len 16,4 stupňa Celzia, dopĺňa AFP.

(zdroj: TASR)

Najnovšie správy