Pred nami sú horúce dni. Teploty vystúpia až na +30°C

Článok
Do našej oblasti bude v nasledujúcich dňoch intenzívnieť prílev teplého vzduchu. Cez víkend sa môžete tešiť na príjemné teploty až okolo +30°C.

Tak to vyzerá, že teploty prvý krát počas tohto roka prelomia na našom území hranicu +30°C. Malo by sa tak stať už počas nasledujúceho víkendu, kedy do našej oblasti bude vrcholiť prílev teplého vzduchu. Napriek príjemne vysokým teplotám to však nebude s počasím až také ružové. Teploty síce budú stúpať vysoko, ale popoludní sa budú tvoriť aj búrky z tepla.

V nasledujúcich dňoch sa nad západnou Európou usadí tlaková níž. Tá tu bude prinášať daždivé a búrkové počasie. V našej oblasti sa však postará o predčasný príchod leta. Po jej prednej strane totiž bude nad Balkán a do strednej Európy prúdiť teplý vzduch až z Afriky.

Vo štvrtok a v piatok zavládne na našom území jasné až polojasné počasie. Budeme však pod vplyvom nevýraznej oblasti tlaku vzduchu, ktorá sa prejaví najmä popoludní. Popoludní sa totiž najmä v horských oblastiach bude vyvíjať kopovitá oblačnosť a hrozia prehánky alebo búrky. Maximálne teploty sa dostanú do +28°C.

Počas víkendu však už bude teplejšie a na juhu sa teploty môžu vyšplhať až na tropickú hranicu +30°C.

V pondelok prílev teplého vzduchu vyvrcholí

Maximálne teploty na úrovni až do +30°C sú pre našu oblasť na súčasnú ročnú dobu nezvyčajné a vyššie o niekoľko stupňov. Sériu teplých dní ukončí v nedeľu a v pondelok príchod frontálneho systému, ktorý prinesie búrky a ochladenie, čo vidieť aj na očakávanej mape teplotných anomálii pred a za frontom.

Búrky môžu byť aj výraznejšie

Keďže pred frontálnym systémom bude do našej oblasti vrcholiť teplý vzduch od juhu, ktorý sa bude labilizovať, tak frontálny systém bude dobrým podnetom pre vznik búrok. Tie môžu byť sprevádzané aj výraznejšími nebezpečnými javmi.

V nasledujúcich dňoch sa síce ochladí, ale teploty neklesnú výrazne nižšie a mali by sa pohybovať v medziach dlhodobého priemeru.

Cez víkend sa tak môžete pripraviť na chytanie bronzu. Nezabúdajte však, že slnko je už silné, a tak sa treba poriadne chrániť. Cez víkend radšej vynechajte turistiku, nakoľko by Vás mohli zasiahnuť búrky.

img