Prichádza LETO. Teploty budú atakovať +30°C

Článok
Pred nami je horúci týždeň. Teploty vystúpia až k +30°C

Po prechodnom ochladení, počas ktorého k nám v utorok a v stredu prenikol arktický vzduch sa výrazne oteplilo. Teploty počas druhej polovice týždňa siahali vysoko cez hranicu +20°C a v najteplejších lokalitách sme zaznamenali aj prvé letné dni.

Vyskytli sa však aj prvé intenzívne búrky a na východnom Slovensku sme v piatok zaznamenali aj supercelu. Búrky sa ukážu aj počas začiatku pracovného týždňa, postupne sa však dajú do úzadia. Bude sa vyjasňovať, prehánok a búrok bude ubúdať.

Dnes a zajtra ešte búrky

Počas dnešného a zajtrajšieho dňa sa na našom území ešte budú vyskytovať búrky. Dnes bude cez Poľsko ďalej na juhovýchod postupovať slabnúci studený front, ktorý ovplyvní počasie aj na našom území. Búrky sa ukážu najmä na západnom Slovensku. Prostredie bude nestabilné, no chýbať bude dynamika. Búrky tak budú vznikať spočiatku v kopcovitých terénoch a prinesú najmä intenzívnejšie zrážky, ojedinele aj krupobitie. Bude však veľmi teplo, od +18°C na severe až po +25°C na juhu Slovenska. 

Počas zajtrajšieho dňa sa začne do nadvlády dostávať mohutná tlaková výš, ktorá bude siahať od Fínska až po západné Stredomorie. Od severovýchodu bude do nášho územia zasahovať brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry, ktorá ovplyvní počasie najmä na východnom Slovensku. Búrky by sa tak mali zajtra presunúť na východ. Západ sa už bude nachádzať v poli vyššieho tlaku vzduchu a oblačnosti tam bude málo. Teploty ostanú na vysokých hodnotách a budú sa pohybovať od +18 do +25°C. 

V závere týždňa až do +30°C

Do nadvlády sa postupne dostane tlaková výš, ktorá prinesie ďalšie oteplenie. Od juhozápadu by k nám mal doraziť tropický vzduch a teploty opäť stúpnu. Tropické teploty očakávajú Nemci, Rakúšania, ale tridsiatky by mali byť pokorené aj v Poľsku. Tropický vzduch dorazí na naše územie v stredu a až do nedele sa bude mierne otepľovať. V nedeľu bude prílev teplého vzduchu vrcholiť a otepliť sa môže až na +30°C.

 

Zároveň bude aj slnečno a zrážky sa budú vyskytovať len ojedinele. Oblačnosť sa bude tvoriť, no aj napriek vysokým hodnotám CAPE budú mať búrky obrovský problém s iniciáciou. Vytvorí sa totiž silná inverzná vrstva, ktorá bude blokovať ich ďalší vývoj. Predpoveď búrok je zatiaľ otázna a ukázať sa môžu ešte koncom pracovného týždňa. O vývoji situácii vás budeme informovať.

Nasledujúci víkend tak bude slnečný a horúci. Pravdepodobnosť predpovede je vysoká, keďže odchýlka pri ensemblových predpovediach nie je takmer žiadna. Nasledujúci víkend tak bude pripomínať skôr letné počasie, s vysokými teplotami a obrovskou dávkou slnečných lúčov.

img