VIDEO: Voda po búrkach zaplavuje obce v okolí Trenčína

13.06.2020 o 18:01 - Veronika Andrejková
  • Článok

Dnešné počasie dáva nám dáva zabrať hlavne na strednom a západnom Slovensku. Búrky prinášajú prívalové lejaky, husté krúpy aj silný vietor. Najväčším problémom je voda, ktorá zaplavuje.

VIDEO: Voda po búrkach zaplavuje obce v okolí Trenčína

Búrky sa dnes začali tvoriť na strednom Slovensku. Postupne sa presunuli západnejšie. Stále však prevládajú hlavne v okolí Trenčína, kde počas jeden hodiny spadlo aj 50 mm zrážok.

Búrky sú sprevádzané predovšetkým krátkodobým a výdatným lejakom, ktorý spôsobuje lokálne zatopenia a zvýšenie hladín predovšetkým miestnych riek a potokov.

Najvýraznejšie zrážkové úhrny sa vyskytujú v horských oblastiach. Z týchto oblastí následne steká voda do údolia a tá spôsobuje problémy.

Kvôli silným lejakom voda nestíha vsiaknuť do pôdy, kde v kopcovitom teréne, napríklad v obci Motešice pri Trenčíne, spôsobuje stekanie do dolín, záhrad, ale aj garáží. V Podlužanoch v okrese Bánovce nad Bebravou voda zaplavila celú ulicu. 

Problémy sú aj v okolí Svinnej, či Dubodiela v Trenčianskom kraji, kde voda zaplavila cesty a pivnice.

K lejakom sa pridružil aj silný nárazový vietor. Ten môže lámať konáre stromov. Búrky v niektorých lokalitách priniesli aj krúpy. Tie sú však dnes väčšinou malej veľkosti do 2 cm.

Najnovšie správy