Protesty nepomohli. Rádioaktívna voda poputuje do oceánu

10.04.2021 o 18:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Japonská vláda sa rozhodla rádioaktívnu prefiltrovanú vodu z elektrárne Fukušima vypustiť priamo do oceánu. Ani protesty miestnych rybárov nepomohli.

Protesty nepomohli. Rádioaktívna voda poputuje do oceánu
zdroj: otakunest.net

Oficiálne rozhodnutie padne pravdepodobne v utorok na stretnutí príslušných ministrov. Podľa vláde blízkych zdrojov však rádioaktívnu vodu plánujú vypustiť naspäť do oceánu. 

Vláda chcela toto rozhodnutie oznámiť už v októbri. Polemika o tom, ako sa zbaviť 1,23 milióna ton odpadovej vody z elektrárne Fukušima, vrátane tej, ktorou ochladzovali reaktory pri tsunami v roku 2011, trvala niekoľko rokov.

Minulý rok pripustili aj tú možnosť, že vodu bude možné odpariť, ale nakoniec pravdepodobne vodu vypustia do oceánu.

To sa však nepáči ekologickým aktivistom ani samotným rybárom, ktorí v blízkych moriach lovia ryby. Poľnohodpodári a rybári sa obávajú, že spotrebitelia takéto ryby prestanú kupovať. Pre mnohých je poľnohospodárstvo a rybolov hlavnom zdrojom príjmov. 

Voda je síce prefiltrovaná a zbavená väčšiny rádioaktívnych látok. Jediný izotop vodíka, ktorý sa im nepodarilo z nej prefiltrovať je trícium. Ten je podľa odborníkov škodlivý len vo veľkom množstve a pri dostatočnom zriedení s morskou vodou by mal byť neškodný. Takto ho potom bezpečne vypustia do oceánu.

Najnovšie správy