Ráno príde sneženie a od severu zima. Kde napadne sneh ?

20.03.2020 o 21:00 - Peter Minárik
  • Článok

Už o niekoľko hodín sa zmení charakter počasia na našom území a to pomerne zásadne. Začne cez naše územie postupovať studený front, ktorý prinesie návrat zimného počasia a na sever aj sneženie.

Ráno príde sneženie a od severu zima. Kde napadne sneh ?

Po niekoľkých slnečných a veľmi teplých dní nás čaká pomerne zásadná zmena počasia. Už ráno sa od severu začnú nad naše územie nasúvať zrážky, ktoré budú súvisieť s postupujúcim studeným frontom. 

Zrážky by na viacerých miestach mali byť vo forme kvapalného skupenstva, no od výšky zhruba 500 m n.m. pôjde o zrážky snehové. Postupne, ako sa bude ochladzovať budú zrážky od severu prechádzať do snehových aj v nižších polohách severného Slovenska.

Numerické modely očakávajú, že sneh napadne predovšetkým v Žilinskom a v Prešovskom kraji. V nižších polohách sa výška nového snehu bude pohybovať do 5 cm, no na Orave, Liptove a na Spiši to bude aj viac.

Najviac snehu by malo napadnúť na horách, kde sa výška nového snehu môže pohybovať od 15 do 20 cm. Sneženie by malo pretrvávať až do nedele, kedy prejde do snehových prehánok, ktoré zasiahnu predovšetkým sever Slovenska.

Nasledujúce hodiny tak opäť prinesú na cestách niekoľko komplikácii. Chladné počasie by malo vydržať až do začiatku nového týždňa.

Najnovšie správy