REPORTÁŽ: V Alpách panuje rekordná zima. Výška snehu sa blíži k 700 cm

- P.M.
Článok
Nadpriemerne teplá je aj v alpskej oblasti. Zima je však v Alpách okrem toho aj výrazne zrážkovo nadpriemerná, v dôsledku čoho sa Alpy boria v snehu.
Priebeh tejto zimy je pre mnohých skutočne prekvapením. V niektorých oblastiach Slovenska, predovšetkým na juhu počas tejto zimy dokonca ani nenapadol sneh. Môže za to neustále teplejšie prúdenie. Prvá polovica zimy bola v znamení teplejšieho atlantického prúdenia. Druhá polovica zimy bola zasa prevažne v južnom prúdení. Práve preto, že do našej oblasti vo vyššej intenzite neprenikol chladnejší a vlhší vzduch, nenapadol v nížinách sneh, ktorý by mal dlhšiu trvácnosť. Avšak ani naše horské strediská na tom nie sú veľmi dobre. V slovenských lyžiarskych strediskách kompenzujú prírodný sneh technickým. Ak čakáte na jarnú lyžovačku, tak je najvyšší čas vyraziť na hory. Marec by mal byť opäť nadpriemerne teplý, a tak sneh na našich horách tento rok nemusí do Veľkej noci vydržať. Na jar Vás však srdečne pozývajú do Álp. Tu majú presne opačný problém. Bojujú tu s rekordnými snehovými akumuláciami.

Sneh v Alpách sa ráta na metre
Južné prúdenie, ktoré v Európe počas tejto zimy panuje prináša so sebou aj vlhkosť, ktorá sa prejavuje najmä v Taliansku a v alpskej oblasti. Na severe Talianska, napríklad v oblasti Friuli-Venezia Giulia spadlo od začiatku roka 2014 až okolo 1 000 mm zrážok, čo sú mimoriadne vysoké hodnoty (1mm = 1 l vody na 1 m2). V dôsledku toho nižšie oblasti Talianska bojovali s rozsiahlymi povodňami. Nasýtenosť vodných tokov je aj teraz pomerne vysoká a vodohospodári sa obávajú prudkého oteplenia v Alpách. Tu totiž zrážky padali vo forme snehu a hodnoty sa šplhajú na historické maximá.
 
      foto: Metre snehu v Alpách. Horská chata v lete a počas tejto zimy
Na severovýchode Talianska v oblasti Gilbert sa v polohách okolo 1850 metrov pohybuje výška snehovej pokrývky na úrovni okolo 670 cm, čím bol prekonaný viac ako 50-ročný rekord. To však zďaleka v tejto oblasti nemusí byť konečná hodnota. Druhá polovica zimy a začiatok jari totiž v oblasti Álp býva zrážkovo výraznejšia ako prvé zimné mesiace.
So snehom však bojujú aj iné oblasti talianskych Álp. Vo väčšine polôh nad 1700 metrov leží viac ako 400 cm snehu. Úrady požiadali o pomoc aj armádu, ktorá v oblasti neustále pomáha ľuďom predovšetkým zhadzovať sneh zo striech.
Rakúska meteorologická služba ZAMG informovala, že v oblasti východného Tirolska a v Hornom Korutánsku sa výška snehovej pokrývky pohybuje na 75 až 100 ročných maximách.
Paradoxne zo snehu majú vrásky na čelách aj alpské lyžiarske strediská, ležiace v južných Alpách. Niektoré totiž nie sú na takéto vysoké hodnoty snehu projektované. Sneženie im teda nepomohlo, ale ich pod masou snehu doslova zavalilo.

S vysokým snehom má problém aj zver
V tomto zimnom období má veľké problémy aj lesná zver, ktorá sa musí brodiť v snehu, čo ju vyčerpáva a naviac lesná zver veľmi ťažko hľadá potravu. Riaditeľ poľovníckeho združenia v Južnom Tirolsku oznámil, že očakávajú straty v rádovo tisíckach. Lesná zver následkom hladu a vyčerpanosti umiera. Jediné pozitívum vidí riaditeľ v tom, že teploty sa počas tejto zimy pohybujú mierne vyššie ako býva zvykom. Inak by boli straty výrazne vyššie.
Poľovníci sa snažia zvieratám nosiť seno, avšak nemôžu používať snežné skútre, nakoľko v oblasti panuje vysoké lavínové nebezpečenstvo. Potravu sa snažia zhadzovať z vrtuľníkov, čo je však ekonomicky veľmi drahé.