Silné búrky postúpia aj dnes Európou. Nás čakajú zajtra

05.06.2019 o 10:06 - Peter Minárik
  • Článok

V Európe začali včera vystrájať silné búrky, ktoré dnes v západnej Európe budú pokračovať. Zajtra však už môžu ovplyvňovať aj počasie u nás.

Silné búrky postúpia aj dnes Európou. Nás čakajú zajtra

V našej oblasti sa nachádza teplá a vlhká vzduchová hmota, ktorá sa počas dňa labilizuje. V tomto labilnom vzduchu sa tak tvoria prehánky a búrky a to najmä popoludní a takto to bude až do štvrtka. Na našom území tak treba počítať s orografickými búrkami, no v západnej Európe vystrájajú oveľa výraznejšie búrky.

Prináša ich tu studený front, ktorý sa vlní a postupuje tak veľmi pomaly. Na tomto studenom fronte sa tvoria silné búrky až supercelárnej štruktúry. Supercely včera pozorovali vo Francúzsku, či v oblasti Beneluxu, kde prinášali krúpy s priemerom niekoľkých centimetrov, či prudký vietor. 

Dnes sa poloha studeného frontu posunie mierne k východu a intenzívne búrky očakáva západ Nemecka. Varuje pred nimi aj meteoslužba Estofex.

dnešná varovanie na búrky, zdroj: Estofex
dnešná varovanie na búrky, zdroj: Estofex

Intenzívna búrková činnosť sa v Nemecku začne vyskytovať v priebehu dnešného popoludnia.

V priebehu nasledujúcej noci studený front zrýchli a zajtra na poludnie by sa mal nachádzať na poľsko-nemeckom pohraničí, prechádzať by mal cez Česko, východné Rakúskoo nad Balkán. Tento front môže byť zajtra spúšťačom silnejších búrok aj u nás.

Počas popoludnia sa budú na našom území naďalej tvoriť orografické búrky z tepla, no západne od nás sa už nad Českom a Rakúskom budú tvoriť výraznejšie búrky, ktoré vo večerných a nočných hodinách môžu od západu doraziť až nad naše územie.

Zajtra by sme tak mohli obdržať až dvojitú dávku búrok. Situáciu počas dňa upresníme.

Najnovšie správy