Silný vietor ustáva. Bez elektriny sú tisícky domácností

11.03.2019 o 06:39 - P.M.
Článok

Vietor Eberhard už odchádza z nášho územia. Najsilnejšie poryvy vetra sa vyskytovali skoro ráno.

Silný vietor ustáva. Bez elektriny sú tisícky domácností

Vietor, ktorý prinášala od včerajšieho podvečera do strednej Európy rozsiahla tlaková níž Eberhard začal na našom území slabnúť a v porovnaní s očakávanými, modelovými nárazmi vetra boli nárazy vetra na našom území slabšie ako sa očakávalo. 

Oveľa silnejší vietor sa vyskytoval v Nemecku a v Česku.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Sledujte nás

Nárazy o sile orkánu

Najsilnejší vietor bol zaznamenaný na Chopku, kde o 1:00 dosiahli nárazy silu 48 m/s (173 km/h). Priemerná najsilnejšia rýchlosť vetra bola o 3:00 so silou 29 m/s (104 km/s).

Z nižších polôh je zaujímavý Sliezsky dom, ktorý je kúsok nad hranicou lesa, kde náraz vetra dosiahol 42 m/s (151 km/h). Na mnohých miestach Malej a Veľkej Fatry zaznamenali anemometre nárazy vetra o sile 30 m/s (108 km/h).

V Poprade nárazy dosiahli rýchlosť 97 km/h, na Orave v Liesku 104 km/h a v Telgárte až 115 km/h.

V nižších polohách sa nárazy vetra pohybovali do 100 km/h.

Bez elektriny sú tisícky domácností

Vietor v noci spôsoboval na našom území materiálne škody. Po celej krajine je vyvrátených niekoľko stromov a energetici sa rozhodne nenudia. 

Na západnom Slovensku majú problémy s elektrinou napríklad v Čunove, či v Starom Meste, v Suchej nad Parnou, v Lubine, či v oblasti Komárna, Trenčína a Hurbanova. Problémy s elektrinou majú na západe tisícky domácností.

Horšia situácia je na strednom Slovensku, kde je bez elektriny vyšší počet odberných miest. Bez elektriny sú v Banskej Belej, v Banskej Štiavnici, v Dubovom, v Hornom Turčeku, v Novej Bani, v Rudne nad Hronom, v Banskom Studenci, či v Počúvadle. Problémy sú aj na Orave, v Kolároviciach, či v oblasti Liptova. 

Stredoslovenská distribučná má bez dodávok elektrickej energie už viac ako 30 000 domácností.