Slováci v Chorvátsku zostali po búrkach v problémoch

03.08.2019 o 17:49 - Biograd na Moru - Peter Minárik
  • Článok

V noci sa Chorvátskom hnali silné búrky, ktoré zasiahli mnohé letoviská v ktorých dovolenkujú v týchto chvíľach tisíce Slovákov.

Slováci v Chorvátsku zostali po búrkach v problémoch

Včerajší deň priniesol do oblasti Jadranu mimoriadne silné búrky.  Tie sa počas dňa vyskytovali najmä v oblasti Talianska, no v priebehu večerných hodín sa presúvali cez Jadranské more, kde intenzívneli ďalej smerom k Istrii.

Na Istrii zaznamenali výrazný shelf cloud, ktorý sa vyskytol na čele búrky a ten neskôr bolo možné pozorovať aj v ďalších letoviskách. Shelf cloud vyzerá niekedy až priam hrôzostrašne a sprevádza ho silný nárazový vietor a lejaky. Takto to včera vyzeralo neďaleko Puly.

Intenzívne búrky na Istrii priniesli prívalové zrážky a poryvy vetra s rýchlosťou okolo 100 km/h. Mestá ako Pula, Rovinj, či Poreč zaplavila voda. Búrky sa následne hnali ďalej smerom ku Krku a rozširovali sa po celom pobreží Jadranského mora cez Zadar, Šibeník, Split až po Makarsku. 

Búrky spôsobili veľké problémy aj Slovákom. Oblasť Biogradu na Moru zasiahli prudké lejaky, ktoré zaplavilo parkovisko na ktorom stálo zhruba 200 áut. Viaceré autá tak zostali nepojazdné. Medzi postihnutými je aj niekoľko Slovákov, ktorí teraz hľadajú odvoz domov a spôsob ako prepraviť svoje nepojazdné auto na Slovensko.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Hasiči v Chorvátsku majú plné ruky práce s odstraňovaním následkov nočných búrok aj dnes. Odstraňujú popadané stromy a konáre a odčerpávajú vodu.

Najsilnejší vietor zaznamenali pri Splite, kde poryv vetra dosiahol až 148 km/h.

Najnovšie správy