Slovensko čakajú búrky, výdatné lejaky a silný vietor

- P.M.
Článok

Počas tohtoročnej Veľkej noci vychádza aj 1. apríl a ten sa v počasí poriadne vyblázni. Naše územie zasiahnu počas Veľkonočného víkendu búrky, ale najmä výdatný dážď. Postupne sa pridá aj veľmi silný vietor.

Slovensko čakajú búrky, výdatné lejaky a silný vietor

Veľkonočné počasie prinesie na naše územie poriadne búrlivú situáciu. Cez našu oblasť sa totiž začne presúvať výrazná tlaková níž spoločne s rozsiahlym frontálnym systémom, ktorý sa postará o zaujímavú situáciu aj na našom území. Vyskytne sa výdatný dážď, búrky a aj silný vietor.

BÚRKY

Aktuálne začína cez naše územie postupovať teplý front za ktorým k nám začína prenikať teplý vzduch. Ten pozorovali už v piatok na juhu Maďarska, kde zaznamenali teploty až na úrovni +22°C. Teplý vzduch sa v sobotu dostane aj nad naše územie, no dvadsiatky neprinesie a to z toho dôvodu, že sa na našom území očakáva veľká oblačnosť so zrážkami. Maximálne teploty sa budú pohybovať na +11 až +17°C. 

Teplota v hladine 850 hPa, ktorá reprezentuje približne nadmorskú výšku 1500 m n.m. sa bude v sobotu na našom území pohybovať aj okolo +7°C. Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť tak bude teplý, no vlhký a takýto vzduch sa dobre labilizuje, čím sa prostredie stáva vhodné na tvorbu búrok.

Súčasne však začne od severozápadu postupovať studený front, za ktorým k nám začne prenikať studený vzduch, ktorého teplota v hladine 850 hPa bude klesať aj pod -5°C. Teplotný kontrast pred frontom a za frontom tak bude pomerne výrazný.

 

Tvorbe búrok však dopomôže najmä fakt, že studený front prinesie veľmi vhodné dynamické parametre a napriek tomu, že instabilita vzduchu sa bude pohybovať maximálne na úrovni 350 J/Kg, tak očakávame tvorbu búrok a to najmä v rámci horských oblastí.

Najpravdepodobnejšie búrky sú v oblasti Malých Karpát, odkiaľ by sa mali presunúť ďalej. Prvé búrky sa môžu vyskytnúť už v sobotu popoludní, no výraznejšia pravdepodobnosť búrok je vo večerných hodinách a v prvej polovici noci na nedeľu.

Búrky hrozia aktuálne najmä v týchto oblastiach

DÁŽĎ

Naše územie potrápi aj výrazný dážď. Zrážky sa už teraz vyskytujú na východe a v priebehu noci na sobotu sa rozšíria od juhu nad celé naše územie. V sobotu popoludní však začnú zrážky prechádzať do výdatnejšej formy a to najmä na juhovýchode, kde počas víkendu môže lokálne spadnúť až cez 70 mm zrážok, čo by mohlo vyvolať povodne. 

Najvýdatnejšie zrážky sa vyskytnú na juhu stredného Slovenska a na východe.

Dážď sa vyskytne najmä v týchto oblastiach

VIETOR

Problémy na našom území spôsobí aj vietor. Ten zosilnie počas soboty na Záhorí a vo Vysokých Tatrách, no výraznejšie začne fučať až v nedeľu ráno. Nárazy vetra na takmer celom území môžu dosahovať rýchlosť 15 až 23 m/s, no na horách môžu nárazy dosahovať až 30 m/s.

V nedeľu popoludní začne vietor výrazne silnieť na hrebeňoch Tatier a podľa aktuálnych výstupov môže až do nedeľňajšej polnoci dosahovať nárazy vetra o sile orkánu.

Vietor sa vyskytne najmä v týchto oblastiach

Situácia sa priebežne vyvíja. O búrkach, daždi a silnom vetre budeme priebežne na našom webe informovať. Aktuálnu situáciu vo vašom okrese sledujte TU