Sneh zasypáva východ. Koľko napadne do večera?

25.01.2021 o 06:07 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie už do oblasti východného Slovenska prináša komplikácie. Mnoho ciest je pod snehom a v priebehu nasledujúcich hodín sa situácia ešte o čosi zhorší.

Sneh zasypáva východ. Koľko napadne do večera?

Jadranka je tu a už naplno ovplyvňuje počasie v oblasti východného Slovenska. Zatiaľ čo západ sa budí do celkom bežného rána, tak na východe na mnohých miestach výdatne sneží.

Sneženie začalo počas večerných hodín spôsobovať problémy v Chorvátsku a na juhu Balkánu a postupne sa zrážkové pole nasunulo nad naše územie.

Nad východ najskôr dorazil dážď, ktorý sa začal meniť na sneženie. K zmene dažďa na sneženie dochádza aj v týchto chvíľach, kedy aktuálne prší predovšetkým vo Východoslovenskej nížine. Aj tu však už čoskoro začne snežiť.

V najbližších minútach nás súčasne čaká najvýdatnejšia vlna sneženia. Sneženie môže dosahovať intenzitu až 4 cm v priebehu jednej hodiny.

Sneženie začína výrazne komplikovať dopravu v oblasti východného Slovenska a zlá situácia sa očakáva až do popoludnia. Až následne by malo sneženie slabnúť.

Aktuálne výstupy numerických modelov očakávajú, že Jadranka do dnešného večera prinesie 10 až 20 cm snehu. V okresoch Trebišov a Michalovce do 5 cm.

Vyskytnúť sa však môžu aj lokality, kde napadne viac ako 20 cm snehu. Medzi tieto oblasti by mali patriť najmä okresy Vranov nad Topľou, Humenné, sever Michaloviec v oblasti Vihorlatu, okres Snina, Medzilaborce, Stropkov, Svidník a Prešov.

Na náveterných stranách hôr však môže napadnúť až do 40 cm snehu. Snežiť bude aj na východe Žilinského a Banskobystrického kraja, kde pripadne do 5 cm snehu. Postupne sa sneženie objaví aj na severe. Mapu očakávanej snehovej nádielky nájdete pod článkom.

Najnovšie správy