Snehová fujavica: Sledujte ako vyčíňa cyklón na Islande

10.12.2019 o 20:17 - Island - P.M.
  • Článok

Na Islande začal vystrájať cyklón, ktorý tu prináša veľmi nepriaznivé počasie. V oblasti husto sneží a fúka silný vietor, čo vytvára snehové záveje. Nepriaznivé počasie má panovať do zajtrajšieho dňa.

Snehová fujavica: Sledujte ako vyčíňa cyklón na Islande
foto: Snowbrains

Poriadne zimné počasie začalo sužovať Island, ktorý ovplyvňuje jav, ktorý dostal v uplynulých rokoch pomenovanie ako ,,bombogenéza,,.

Ide o veľmi prudký pokles tlaku, ktorý následne prináša veľmi veterné počasie a v oblasti severných zemepisných šírkach aj intenzívne sneženie. Tlak na Islande klesol z 975 hPa pod 950 hPa. 

V oblasti sa aktuálne vyskytuje veľmi výdatné sneženie, ktoré môže priniesť až 100-200 cm snehu a silný vietor s nárazmi, ktoré presahujú rýchlosť 100 km/h a počas noci môžu presiahnuť až rýchlosť 150 km/h. Vyskytuje sa tak silná fujavica.

Islandskí meteorológovia vydali výstrahy 2. a 3. stupňa. Najvyššia výstraha platí pre severozápadnú časť ostrova do skorých ranných hodín.

Na Islande zrušili lety a zavreli úrady a školy. Zavreté zostali aj ďalšie verejné miesta ako bazény, múzea, či knižnice. 

V obchodoch sa tvorili veľké rady. Ľudia totiž nakupovali základné potraviny. V okresoch Kópasker a vo Vestfirðire už nefunguje elektrina a to najhoršie by malo prísť v nasledujúcich hodinách.

Viac o tom, čo Island čaká v nadchádzajúcich hodinách sa dočítate TU.

Najnovšie správy