Štedrý deň lámal teplotné rekordy

- P.M.
Článok
Štedrý deň priniesol veľmi vysoké teploty. Na severe a západe teploty stúpali nad +10°C. V Žiline padol historický rekord.
Štedrý deň priniesol do strednej Európy veľmi teplý vzduch. Teploty sa dostávali na nezvyčajne vysoké hodnoty. Vo viacerých okolitých krajinách teploty stúpali až nad hranicu +10°C. Na Slovensku dnes Štedrý deň lámal historické rekordy. Teplé budú celé Vianoce.

Počasie na našom území je pod vplyvom tlakovej výše, ktorá má svoj stred nad južným Ruskom a tlakovou nížou, ktorá má svoj stred severne od Škótska. Táto tlaková níž je veľmi hlboká a do severozápadnej Európy prináša veľmi silný vietor a nepriaznivé počasie. Po Xaverovi tak v Európe vyčíňa ďalší orkán, tentoraz s menom Dirk.

Ten prináša do Európy okrem silného vetra aj výdatnejšie zrážky, ktoré sú na horách vo forme snehu. Za snehom treba ísť do Švajčiarska. Švajčiarki meteorológovia vydali výstrahu 3.stupňa a varujú, že na horách počas vianočných sviatkov môže napadnúť až 70 cm nového snehu. Nižšie však ide o výdatnejšie dažďové zrážky.

Prejavil sa fénový efekt !
Do Európy prúdi od juhu teplý vzduch zo Stredozemia. Práve ten je príčinou výdatnejších zrážok. Okrem toho však láme aj teplotné rekordy. Pri južnom prúdení totiž vzniká tzv. fohnov (fénový) efekt. Tento efekt má veľký vplyv na teploty v oblastiach, ktoré sa nachádzajú za pohoriami, tiahnúce sa od západu na východ. Vlhký vzduch musí stúpať a prekonať horský masív, kde na južnej strane masívu prináša zrážky. Po prekonaní horského masívu tento vzduch klesá do nižších polôh avšak už je vzduch veľmi suchý a tak sa veľmi rýchlo otepľuje. V dôsledku toho dnes v Žiline padol historický rekord. V Žiline krátko po 12:00 zaznamenali teplotu na úrovni +11,9°C.Teplo však bolo aj v okolitých krajinách. V Poľsku sa fénový efekt prejavuje na juhu Poľska za Tatrami. V Krakowe dnes namerali +13°C a v Katowiciach +12°C. Fénový efekt sa však najviac prejavuje za Alpami. V rakúskom meste Dornbirn dnes namerali +16,6°C  a v nemeckom meste Freiburg dokonca až +17,1°C.

Fénový efekt sa na našom území bude prejavovať aj na 1.sviatok vianočný. Na mnohých miestach zavládne opäť jasné až polojasné počasie a teploty budú opäť stúpať aj nad +10°C. Zmena príde až na 2.sviatok vianočný. Od západu začne počasie ovplyvňovať frontálne rozhranie a popoludní tak od západu začne pršať. Len na horách bude snežiť.