Strašná a bolestivá smrť: V žalúdku veľryby našli 150 kíl plastového odpadu

22.11.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

V bruchu veľryby, ktorú v novembri vyplavilo na breh kanadského Nového Škótska, sa našlo 150 kilogramov rybárskych sietí a iného odpadu. Pre zviera to musela byť strašná a veľmi bolestivá smrť, uviedli odborníci.

Strašná a bolestivá smrť: V žalúdku veľryby našli 150 kíl plastového odpadu
Foto: MARS

Podľa predstaviteľov nadácie Canadian Marine Animal Response Society (MARS), ktorá sa zaoberá pomocou morským živočíchom, veľrybu, konkrétne vorvaňa, prvýkrát spozorovali 4. novembra neďaleko ostrova Cape Breton v Novom škótsku. Zviera vyzeralo choré a vychudnuté.

O deň neskôr ho vlny vyplavili na pláž neďaleko Craigmore, kde veľryba zahynula. Po vykonaní pitvy sa zistilo, že toto 14 metrov dlhé zviera muselo trpieť veľkými bolesťami.

Brucho plné odpadkov

V jeho tráviacom trakte sa našlo až 150 kíl plastového odpadu, prevažne rybárskych sietí, lán a rukavíc. Žalúdok vorvaňa bol skrátka plný odpadkov.

„Najprv sme našli nejaké rybárske vybavenie a potom ďalšie a ďalšie,“ povedala pre Global News Tonya Wimmerová z MARS. 

Plasty, ktoré vorvaň pri kŕmení prehltne, upchajú tráviaci systém zvieraťa, čím ho odsúdia na pomalú a veľmi bolestivú smrť hladom.

Odborníci upozorňujú, že toto zistenie je ďalšou bolestnou pripomienkou problému odpadu v oceánoch, pred ktorým netreba zatvárať oči.