Strednú Európu sužujú búrky: Veľké škody spôsobili v Poľsku a Maďarsku

26.06.2020 o 19:22 - Dominik Cenkner
  • Článok

Búrky okrem Slovenska sužujú aj okolité krajiny. Na našom území dnes nespôsobili veľké škody, ale toľko šťastia nemali obyvatelia niektorých oblastí v Poľsku, Maďarsku či Nemecku, kde prívalové zrážky spôsobili bleskové povodne.

Strednú Európu sužujú búrky: Veľké škody spôsobili v Poľsku a Maďarsku
Na juhu Poľska spôsobili búrky bleskové povodne, Foto: Jakub Czarnota

Búrky v strednej Európe vyčíňajú už od skorých ranných hodín. Línia, do ktorej sa sformovali, postupne prešla aj našim územím. Najväčšie škody spôsobili v Prešove, kde zalialo miestne cesty. Oveľa horšie sú však na tom naši susedia na severe a na juhu. Prívalové zrážky, ktorými boli búrky sprevádzané, spôsobili bleskové povodne.

V Poľsku je najhoršia situácia v Podkarpatskom a Malopoľskom vojvodstve, kde voda zaplavila viacero miest. Až 100 mm zrážok podľa údajov spadlo v meste Rzešov, ktoré je hlavným mestom spomínaného Podkarpatského vojvodstva.

Hasiči okrem toho museli zasahovať aj v okolí Krakova, ktoré zas postihlo silné krupobitie. To nielenže zničilo úrodu, ale aj spôsobilo škody na majetku.

Takéto krúpy padali v okolí Krakova, Foto: P
Takéto krúpy padali v okolí Krakova, Foto: Powiat Krakowski 112
 
Inú situáciu zažili obyvatelia dedinky Przedłęcze, ktorá leží juhozápadne od tretieho najväčšieho poľského mesta, Lodž. Silný vietor tam strhol strechy z najmenej troch budov. Podľa údajov sa v tejto lokalite mal vyskytnúť tzv. microburst, čo je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami.

Problémy hlásia aj z Maďarska. Najmä v Miškovci a jeho okolí došlo k bleskovým povodniam. Voda tam zaliala ulice. Silné búrky sa prehnali aj nemeckým Berlínom, kde hasiči museli v mestskej časti Lichterfelde odstraňovať popadané stromy.

Najnovšie správy