Súčasný stabilný charakter počasia by mohol vydržať až do polovice nov

- P.M.
Článok
Počasie prevzala pod kontrolu mohutná tlaková výš, ktorá sa nad našou oblasťou zvýrazňuje a tak skoro nás neopustí. Vydrží tu minimálne do 10.11.

Babie leto začalo a vydržať by tu mohlo až do polovice novembra. To prináša výrazná tlaková výš, ktorá sa zvýrazňuje nad východnou Európou. Táto tlaková výš dostala od Freie Universität Berlin aj svoje meno a volá sa SOPHIE. Do konca tohto mesiaca bude jej stred ležať východne od nás. To znamená toľko, že k nám bude prúdiť teplejší a vlhší vzduch v ktorom sa bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. Tá sa ojedinele môže udržať aj po celý deň.

Začiatkom novembra by sa stred tlakovej výše mal usadiť priamo nad Maďarskom a Slovenskom. Ranné hmly sa budú pomerne rýchlo rozpúšťať a na celom území očakávajte prevažne jasné počasie.

Obr.1: Poloha tlakovej výše a rozloženie tlakových útvarov nad Európou, zdroj: ČHMÚ

Počas nasledujúcich dní treba počítať s nočnými teplotami, ktoré budú klesať na +6 až 0°C. V dolinách a kotlinách však hrozí aj slabý mráz. Počas dňa by sa v závislosti od vyjasnenia mala teplota pohybovať od +11 do +17°C.

Ďalšie dni sa stred tlakovej výše začne z našej oblasti odsúvať smerom na východ. No vyhliadky od 5. novembra naznačujú, že sa zo Severného mora cez Poľsko usadí nad nami ďalšia tlaková výš. Tá by tu mala zotrvať opäť niekoľko dní.

Nižšie priložený obrázok ilustruje jednotlivé pravdepodobnostné behy numerického modelu. Vidieť na nich, že teplota v hladine 850 hPa by mala byť pomerne stabilná a zrážky sa takmer vôbec neočakávajú.

Obr.2: Ensembel modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Aktuálna vyhliadka, ktorú denne aktualizujeme TU teda až takmer do polovice novembra neočakáva výraznejšiu zmenu počasia. Ak ste tak ešte neprezuli pneumatiky, tak máte dostatok času. Sneh sa totiž zatiaľ neočakáva.