Tajfún Hagibis sa blíži k Japonsku. Ohrozí program Formuly 1

09.10.2019 o 19:20 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tajfún Hagibis má ešte stále silu ekvivalentnú hurikánu 5. kategórie a blíži sa k japonským ostrovom.

Tajfún Hagibis sa blíži k Japonsku. Ohrozí program Formuly 1

Hagibis je asi najzáhadnejším tajfúnom posledných rokov. Počas 24 hodín sa zmenil z tropickej búrky na tajfún najsilnejšej kategórie. Jeho oko bolo na jeho silu neprimerane malé a počas poslednej noci, dokonca vytvorilo dokonalý kruh, ktorý pripomína "čiernu dieru".

zdroj: JMA/NOAA
zdroj: JMA/NOAA

Oko tajfúnu bolo dokonca jasne vidieť aj z vesmíru. Stále ostáva pri sile 5. kategórie a pomaly mieri k Japonsku, ktoré by mal zasiahnuť cez víkend.

Vtedy sa tam bude konať Veľká cena Formuly 1. Podujatie sa bude konať v meste Suzuka, ktoré leží na východnom pobreží ostrova Honšú. Ten by mal tajfún priamo zasiahnuť.

Predpokladaná dráha tajfúnu, zdroj: tropicaltidbits.com
Predpokladaná dráha tajfúnu, zdroj: tropicaltidbits.com

Pre Japoncov to však veľký problém nie je, už niekoľko veľkých cien sa konalo počas príchodu tajfúnov.  V roku 1976, 1994 a naposledy v roku 2014, ktorú ovplyvnil tajfún Phanfone. 

Ten posledný rok bol však najtragickejší. Na následky havárie, ktorá sa stala na tejto veľkej cene, neskôr zomrel francúzsky pretekár, Jules Bianchi. 

Aktuálne sa celé preteky zrušiť nechystajú. Pravdepodobne zrušia sobotný program a kvalifikácia sa presunie na nedeľu. 

Aj napriek tomu, že Suzukou by tajfún nemal prejsť priamo a podľa odhadov by už vtedy mal mať silu ekvivalentnú hurikánu 3. kategórie, stále sa očakáva silný vietor a prívalové záplavy zvlášť v prímorských oblastiach.

 

Najnovšie správy