Tajfún Neoguri stále trápi Japonsko. Vyžiadal si už troch mŕtvych

Článok
Tajfún Neoguri naďalej zúri nad Japonskom. I keď Neoguri už zoslabol, tak stále prináša silný vietor, záplavy a zosuvy pôdy.
Stred tajfúnu Neoguri sa v priebehu dnešného rána nachádzal zhruba 70 km severovýchodne od mesta Miyazaki v centrálnom Japonsku. Tajfún pomaly postupuje smerom k východu s rýchlosťou zhruba 30 km/h. Japonská meteorologická služba stále hlásila rýchlosť vetra až okolo 100 km/h.

Napriek tomu, že tajfún Neoguri výrazne zoslábol a aktuálne dosahuje prejavy tropickej búrky, tak stále spôsobuje pomerne značné škody. Obyvateľov japonských ostrovov trápia predovšetkým silné zrážky. Za dva dni v mnohých oblastiach spadlo toľko zrážok, čo je priemer za celý mesiac.

Takéto intenzívne zrážky spôsobujú v oblasti zosuvy pôdy. Najväčší zosuv sa vyskytol v priebehu včerajšieho večera v blízkosti mesta Nagiso. Zosuv tu zabil 12-ročného chlapca. Ide tak už o tretiu opäť tajfúnu Neoguri.

Úrady z oblasti ostrova Kyushu evakuovali okolo 90 tisíc ľudí pred obavami ďalších zosuvov pôdy. Najbližších 24 hodín by tu mali spadnúť až mesačné úhrny zrážok.
Tajfún však postihol obyvateľov celého Japonska. Množstvo domácností je bez dodávok elektrickej energie, stovky ľudí uviazlo na letiskách  a preplnené sú aj železničné stanice. Vlaky totiž premávajú len v obmedzenom režime. Situácia sa v Japonsku začne výrazne zlepšovať v priebehu víkendu
img