Teploty dnes vystúpia až na +38 °C. Ako sa pred nimi dostatočne chrániť?

19.08.2022 o 11:30 - Dominik Cenkner

Dnes vrcholí aktuálna vlna horúčav. Teploty sú už teraz na mnohých miestach poriadne vysoko, pričom v nasledujúcich hodinách môžu poskočiť ešte vyššie. To pre ľudské telo predstavuje mimoriadnu záťaž.

Teploty dnes vystúpia až na +38 °C. Ako sa pred nimi dostatočne chrániť?
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Pri tak vysokých teplotách by sme mali dodržiavať niekoľko zásad. Predídeme tak nechceným zdravotným problémom. Poradíme vám ako na to.

So slnečným a teplým počasím súvisí aj miera UV indexu. Tá dnes na poludnie dosiahne hodnotu 6,5.

Ide o vysoký UV index, pred ktorým už musíme naše telo chrániť. Ako?

Pri UV indexe od 6 do 7 je nutné v poludňajších hodinách, konkrétne od 10. - 15. hodiny, nezdržiavať sa na priamom slnku. Vo vlastnom záujme sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi.

Úpal ako náš nepriateľ

Pozor si treba dať aj na úpal. Medzi jeho príznaky patrí úzkosť, apatia, zahmlené videnie či studený pot, ale aj závraty, nevoľnosť a bolesti hlavy. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť vážnejšie poruchy funkcie centrálneho nervového systému.

Prvá pomoc spočíva najmä v tom, že postihnutého umiestnime do chladnejšej miestnosti resp. tieňa a hlavu mu držíme vo zvýšenej polohe. Zbavíme ho prebytočného oblečenia a ochladzujeme jeho telo navlhčeným kusom látky alebo studenými obkladmi na hlavu.

Podáme mu dostatočné množstvo tekutín. Najlepšie bezbublinkové minerálky, nesladené čaje či iné roztoky. Sledujeme jeho stav a v prípade potreby voláme záchrannú službu.

Chrániť treba aj zvieratá

Zvýšenú starostlivosť treba v týchto dňoch venovať aj našim štvornohým miláčikom. Ich telo síce môže fungovať odlišne ako naše, predsa len na nich netreba zabudnúť.

Dôležité je najmä zabezpečiť im prístup k tieňu. Zabudnúť nemôžeme ani na dostatok vody.