200-tisíc evakuovaných: Tajfún Kammuri zasiahne Filipíny

02.12.2019 o 18:51 - Filipíny - Veronika Salayová
  • Článok

Tajfún Kammuri má Filipíny zasiahnuť v pondelok v noci alebo v utorok skoro ráno. Státisíce ľudí bolo evakuovaných. Ničivý tajfúnu má priniesť aj povodne a zosuvy pôdy.

 

200-tisíc evakuovaných: Tajfún Kammuri zasiahne Filipíny
Foto: Alertageo

Až 200-tisíc Filipínčanov bolo zatiaľ evakuovaných, z toho 58-tisíc obyvateľov z mesta Malinao v provincii Albay, 330 km južne od hlavného mesta Manila, a ďalší z horských aj pobrežných oblastí.

Filipínčania z kritických oblastí boli prepravení a boli im ponúknuté prístrešky v evakuačných centrách, uviedol Dempsey Alcalá, obecný úradník pre riziká katastrof.

Podľa meteorologického úradu sa predpokladá, že tajfún Kammuri zasiahne východnú časť Bicolu v provincii Albay na juhovýchode ostrova Luzon.

Kammuri má túto oblasť podľa predpovedí zasiahnuť v pondelok v noci alebo v utorok skoro ráno.

Zdroj: Meteocentrale
Zdroj: Meteocentrale

Varovanie sa netýka iba provincie Albay, ale meteorologický úrad vydal výstrahu pre viac ako 30 východných a severných provincií, ako aj v metropolitnej oblasti Manila.

Tajfún má silu vetra 165 km/h, v nárazoch až 230 km/h. Na západ smerom k Filipínam sa pohybuje rýchlosťou 20 km/h. 

Vojenský generál Edgard Arévalo vyzýva obyvateľov, aby spolupracovali pri evakuácii, kým neudrie tajfún plnou silou a nespôsobí mnohé škody.

Letiskové úrady uviedli, že všetky štyri terminály medzinárodného letiska Ninoy Aquino v hlavnom meste Manila budú z bezpečnostných dôvodov zatvorené v utorok od 11.00 do 23.00 hod.

Najnovšie správy