Turistov v teplákoch, teniskách či plážovom oblečení museli ratovať záchranári

20.01.2021 o 19:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Bizarné ale aj nebezpečné. Mladí turisti sa rozhodli ísť do hôr v teplákoch či plážovom oblečení.

Turistov v teplákoch, teniskách či plážovom oblečení museli ratovať záchranári
foto: HS Krkonoše

Minulú sobotu sa rozhodli vyjsť si na Babiu horu, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1 725 m, skupina turistov len v ľahkom plážovom oblečení. Päť ľudí sa vybralo na vrchol tejto hory len v kraťasoch a v topánkach. 

Ratovať ich museli záchranári, jedna žena je v kritickom stave. Toto správanie však nepatrí do kategórie otužovanie, skôr do kategórie nebezpečné.

Podobne boli na tom aj turisti v Česku. Skupinka ľudí sa takisto rozhodla ísť na Sněžku cez polmetrové záveje len v teplákoch a ľahkej obuvi. Na výstup do výšky 1 603 metrov nad morom sa vybrali neskoro popoludní. Teplota už vtedy klesala na -14 °C. 

Po ceste však sa však úplne vysilili a premrzli. Podľa náčelníka Horskej služby Krkonoše Pavla Jirsa, boli zle oblečení bez výstroja a suchého náhrandého oblečenia. Cestou prešli aj cez lavínový svah, kde mohli odtrhnúť lavínu 2. stupňa. Našťastie sa im to nepodarilo. 

Vysilení a premrznutí zavolali pomoc Horských záchranárov o siedmej hodine večer. Nemali ani v mobile naištalovanú aplikáciu Záchranka, ktorú používajú v Česku na lokalizáciu hľadaných osôb. Našťastie zastavili pri Špicatom kameni, ktorý slúži ako dobrý orientačný bod. 

Keď ich zachranári našli, bolo to v hodine dvanástej. Mali dokonca aj zamrtnutú vodu, ktorú si so sebou niesli. Dole ich zniesli za pomoci špeciálnych pomôcok. 

Záchranári varujú, aby turisti počasie nepodceňovali a svoje sily nepreceňovali. V tomto počasí je automatickou súčasťou výbavy teplé oblečenie, vhodná obuv a náhradné oblečenie. 

Najnovšie správy